ČR | Potraviny, které prošly či vznikly přílišným zpracováním, neboli „ultra-processed food“, mohou znatelně zvýšit riziko vzniku nádorového onemocnění, upozorňuje americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. Mezi rizikové mohou patřit perlivé nápoje, masné polotovary, balené svačinky a podobně.
Je mnoho upravených, zpracovaných či předpřipravených potravin, některé jsou tím však poznamenané více než jiné. Jsou mezi nimi sladkosti, průmyslově vyráběný balený chléb, masné polotovary jako například párky nebo obalované kuřecí kousky, ale také instantní polévky a hotová balená jídla. Naopak k nim nepatří těstoviny nebo rýže, ovoce konzervované v sirupu, zelenina ve slaném nálevu nebo solené sušené maso.
Nová studie poprvé spojuje tyto potraviny s rakovinou
Výsledky výzkumu citované serverem Consumer Reports (http://vool.cz/O5xLU) zveřejněné v lékařském časopise The BMJ vzešly z osmiletého pozorování 100 000 osob. Ty si vedly celodenní záznamy o všem, co konzumovaly, s upřesněním, jaký typ jídla to byl. Výzkumníci pak vypočítali podíl tzv. ultra-zpracovaných potravin (můžete je najít také pod označením průmyslově nebo terciárně zpracované potraviny) v jejich jídelníčku. Ukázalo se, že s každými dalšími 10 % tohoto podílu stoupá riziko vzniku jakéhokoliv rakovinového onemocnění o 12 % a rakoviny prsu o 11 %. Konzumace příliš zpracovaných potravin byla dříve spojována s obezitou, vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem, nyní poprvé s nádory.
Stále nevíme vše
Odborníci upozorňují, že je třeba ve výzkumech pokračovat. Je nutné například upřesnit, která aditiva nebo druhy potravin riziko rakoviny zvyšují. Pojem příliš zpracovaných neboli ultra-processed potravin totiž zahrnuje mnoho různých výrobků, z nichž každý je jinak zpracovaný a má jiné složení. Takové potraviny se často vyznačují i zvýšeným obsahem přidaných cukrů a sodíku. I když platí předpoklad, že k zdravé výživě takto zpracované potraviny nepatří, tvoří přece jen velmi různorodou a velkou skupinu.
Jak se jim vyhnout
Kdo chce přehnaně zpracované potraviny ze svého jídelníčku vyloučit, měl by tak učinit postupně a zbavit se vždy jen několika z nich týdně, ty zbylé pak kombinovat s čerstvou zeleninou a ovocem. Mnohé balené a zpracované potraviny si lze snadno připravit doma – salátový dresink, jíšku, müsli, polévku atd. Důležité je plánovat si jídlo a svačiny dopředu, abyste se neocitli v situaci, kdy bude vaší jedinou volbou nezdravý výrobek. Mějte po ruce oříšky, ovoce, proužky loupané mrkve. Popkorn dobře nahradí bramborové chipsy, ovesné vločky s ovocem zastoupí slazené snídaňové cereálie a bílý jogurt s ovocem vám udělá lepší službu než kupovaný ovocný, který je slazený a ochucený.
Je tedy nejlepší držet se již dávno známého pravidla – zdravé srdce, optimální váhu a celkové dobré zdraví pomáhají udržet celozrnné výrobky, zelenina, rostlinné proteiny, ovoce, ryby a libové maso.
Zdroj: dTest