MSK | Doprava se stala neodmyslitelnou součástí našich životů, proto je důležité seznámit děti s různými dopravními situacemi již v útlém věku a takto ochránit jejich zdraví. V souvislosti se školním rokem čekají děti v tomto týdnu pololetní prázdniny, budou mít více času pohybovat se venku, proto připomeňme pravidla bezpečného chování v silničním provozu.

Foto: Policie ČR

Dítě jako chodec  

– děti by měly vědět, jak a kde se správně přechází přes silnici, a také, že i na přechodu pro chodce musí být ostražité, je důležité se rozhlédnout, navázat s řidičem oční kontakt                    

– naučte děti vnímat zvuky na ulici, seznamte je s různými druhy dopravních prostředků, jejich významem a jak mohou být nebezpečné                         

– ověřte, zda děti správně rozpoznají barevnou signalizaci na semaforu        

– při hře s autíčky můžete dětem ukázat, jak může být dlouhá brzdná dráha vozidel jedoucích různou rychlostí

Dítě jako spolujezdec                                                                                    

– vždy používejte ve vozidle správný zádržný systém pro své dítě        

– sdělte mu, co se stane, když se nepřipoutá bezpečnostním pásem                  

– informujte jej, jak správně nastupovat do vozidla a vystupovat z něj                    

– a proč nemá za jízdy vyrušovat řidiče

Jak naučit děti pravidlům silničního provozu?   Zodpovědní rodiče jsou tím nejlepším příkladem. Už v předškolním věku děti velmi rychle postřehnou, jak se správně orientovat v dopravním prostředí, bude tak pro ně v budoucnu mnohem jednodušší zachovat se bezpečně v závislosti na vzniklé situaci. Dávejte také pozor, ať nejste vlastním dětem špatným příkladem. Děti samozřejmě vnímají i nesprávné chování, které vidí u dospělých a mohou ho napodobovat. Vyvarujte se proto například přecházení vozovky na červenou, nesprávnému přecházení přes silnici či přejíždění plné čáry.

Při společných procházkách využívej různých nastalých situací a dítěti vysvětlete, jak se v nich zachovat a jaké jsou povinnosti chodce. Při pozorování ostatních lidí můžete s dítětem zhodnotit, zda se v silničním provozu chovají správně, popř. co dělají špatně. Sledujte semafory pro chodce i vozidla, nechtě dítě popsat význam jednotlivých barev. Na bezpečném místě naučte dítě ovládat správnou techniku jízdy na kole či odrážedle, naučte je správně používat cyklistickou přilbu. Formou hry ukažte dítěti řešení různých dopravních situací.

Zdroj: Policie ČR

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.