MSK | Ani se nenadějeme a nastane opět hektické období vánočních svátků. Sháníme dárky pro své nejbližší, přemýšlíme, které cukroví letos upečeme a jak ozdobíme stromeček. Připravujeme vše proto, abychom v ten sváteční den usedli ke štědrovečerní tabuli, spokojeni pospolu s rodinou.

Foto: Policie ČR

Aby se naše ideje v tento čas nerozplynuly jako pára nad hrncem, musíme být obezřetní a uvědomit si, že právě tyto situace vánočního “šílenství“, “nákupních horeček“, jsou ideálním místem a prostředím pro zloděje, kteří využívají nepozornosti ostatních. Obecně lze říci, že počet kapesních krádeží v obchodních domech a jejich blízkostech se v době vánočních svátků logicky zvyšuje, oproti běžnému dni. Je proto zřejmé, že nejedna situace nese znaky přečinu krádeže: 

…neznámý pachatel v prodejně smíšeného zboží využil nepozornosti poškozeného a tomuto, v úmyslu získat neoprávněný majetkový prospěch, z nákupního vozíku odcizil ze zde zavěšené nákupní tašky mobilní telefon, který měl poškozený na dosah ruky, tedy si přisvojil cizí věc tím, že se jí zmocnil a způsobil tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou a čin spáchá na věci, kterou má jiný při sobě.“

 Na výše uvedeném případu je patrné, že pachateli stačí opravdu okamžik nepozornosti, pouhé odklonění k regálu s potravinami. Ve zmiňovaném případu to zůstalo pouze u odcizeného mobilního telefonu. Předmětem krádeží můžou být také celé nákupní tašky, kabelky s uschovanými cennostmi (peněženky s finanční hotovostí, platební karty, klíče od bytu nebo vozidla, občanské průkazy a další osobní doklady), které Vám nemusí zcizit pouze při nakupování, ale také na parkovištích v době nakládání zakoupeného zboží. Takto poškozeného jedince čeká nepříjemné mantyrium vyřizování po úřadech s žádostmi o vystavení náhradních dokladů, nepočítaje situace, kdy si obzvlášť starší generace, nechají v peněžence celý měsíční důchod.

  Nahlédnutím do statistik v Moravskoslezském kraji v období od 1. 12. – 31. 12. 2019, došlo k 42 případům krádeží na osobách v prostorách (prodejen, super a hypermarketů, nákupních center). Pevně věřím, že statistika v tomto roce bude méně alarmující. 

 Úkolem tedy je, připomínat a oživovat zásady bezpečného chování, jako například:

  • Na platební kartu si nepiště své PIN kódy.
  • Vyhýbejte se tlačenicím v nákupních centrech.
  • Peníze a doklady si schovávejte tak, aby byly neustále pod Vaší kontrolou.
  • Při nakládání zakoupeného zboží do vozidla si všímejte okolí, neodkládejte kabelku na přední sedadla v době nákladky. 
  • Při opuštění vozidla, nenechávejte ve voze nic cenného a pamatujte, že vozidlo není trezor!
  • K uschovávání peněženek používejte vnitřní kapsy bund.
  • Vozíky s nákupem v prodejnách neopouštějte, když už přece jen potřebujete jít mimo dosah, nenechávejte na vozíku pověšenou tašku či kabelku, vezměte si jí s sebou.

 

Zdroj: Policie ČR