KRNOV (FOTO, VIDEO) | Plány města a kraje o vybudování textilního muzea v Karnole v Krnově jsou ohroženy. Požár způsobil mnoho škod. Za příčinou požáru údajně stojí žhářství.

Plány města Krnova a Moravskoslezského kraje revitalizovat a zachovat za finanční pomoci evropských fondů unikátní budovu bývalé přádelny s dílnou vzorkovny textilky Karnola, která je od roku 2010 národní kulturní památkou, jsou po rozsáhlém středečním požáru ohroženy.

V budově požárem zasažené bývalé textilky Karnoly se nacházejí původní textilní stroje a desítky historických vzorníků látek předválečných krnovských textilek. Plameny šlehaly právě z druhého nadzemního podlaží, kde se nacházejí jak stroje, tak vzorníky. V jakém rozsahu vše bylo zničeno, to určí až následující dny. Rozsah požáru je takový, že toto cenné dědictví krnovské textilní tradice je zásadně ohroženo. V Krnově se mluví o údajném úmyslném zapálení. Našlo se i několik ohnisek na různých místech.

„Oheň se objevil v několika místnostech současně a jakým způsobem se šířil, to vše nasvědčuje žhářství. Úmyslné založení požáru je v tuto chvíli nejpravděpodobnější vyšetřovací verzí,“ médiím také potvrdil místostarosta Krnova Michal Brunclík. Podle dostupných informací jsou škody rozsáhlé.

V souvislosti s požárem v Krnově v areálu bývalé textilní firmy zároveň přivítají policisté jakékoli informace, fotografie a videa, které by zachycovaly událost před příjezdem policistů, hasičů.

„Občané, ať kontaktují přímo krnovské kriminalisty na tel. 974 731 603 nebo na email br.2ook@pcr.cz či bezplatnou linku 158,“ informovala tisková mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.