MSK | Od pátku do neděle proběhla také v našem kraji v souvislosti se začátkem prázdnin dopravní akce. Avizovali jsme ji s cílem upozornit všechny účastníky silničního provozu na rizika v prázdninovém provozu. Veškeré informace jsou obsaženy ve zprávě z 28. června, viz níže.

Foto: Policie ČR

Moravskoslezští policisté, zejména ze služby dopravní policie, obsadili v uplynulých třech dnech desítky stanovišť.  Zkontrolovali více než 3 700 vozidel. Řešili téměř 600 přestupků, z nichž 20 oznámili správnímu orgán. Drtivou většinu tedy vyřídili na místě v příkazním řízení, pokuty byly v součtu za téměř 800 000 korun.

V celkových výsledcích dominuje s počtem 236 překročení povolené rychlosti jízdy. Za volant usedlo pod vlivem alkoholických nápojů 21 řidičů, pod vlivem návykových látek 8 řidičů. Dopravní policisté řešili také 40 přestupků v oblasti jízdy v jízdních pruzích. Dále, 48 řidičů drželo v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Nevyhovující technický stav mělo 44 vozidel. V 17 případech nebyl užit zádržný systém či bezpečnostní pásy. S cyklisty a chodci řešili policisté shodně po 8 přestupcích. 

  • V pátek před polednem zastavili policisté v Petřvaldu vozidlo. Při kontrole 45letého muže za volantem zjistili, že nevlastní řidičský průkaz. Navíc, kolegové z jiného kraje vyhlásili pátrání po jeho pobytu. 
  • V sobotu ráno „změřili“ policisté v Českém Těšíně řidiče osobního vozidla, překročil rychlost jízdy v obci o 20 km/h. Policisté vyzvali řidiče k podrobení se dechové zkoušce a ta byla pozitivní – kolem 1 promile alkoholu v dechu. 
  • V pátek odpoledne měl usednout za volant vozidla 64letý muž. Zastavili ho policisté a zjistili, že mu soud vyslovil zákaz řízení všech motorových vozidel. Obdobná situace nastala i v sobotu kolem 14. hodiny, tentokrát řešili policisté zákaz řízení s 33letým mužem. Oba případy jsou z Karvinska a muži jsou podezřelí z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. 

 

Nabízím také informace o další akci proběhlé pár dnů před koncem školního roku. Dopravní policisté vyrazili měřit rychlost do Petřvaldu na Karvinsku. Za pár hodin řešili 51 řidičů, kteří měli těžkou nohu na pedálu. U jednoho z motocyklů se na radaru ukázalo 101 km/h, „dotáhnul“ ho téměř řidič osobního vozidla s rychlostí 97 km/h. Policisté uložili pokuty na místě v příkazním řízení za téměř 110 000 korun a tři řidiče, kteří překročili rychlost výrazně, oznámili správnímu orgánu a zadrželi jim řidičský průkaz. Oznámili také řidiče, který usedl za volant bez platného řidičského oprávnění. Jedno vozidlo bylo ve špatném technickém stavu, policisté uložili pokutu na místě v příkazním řízení za 1 500 korun. 

Na závěr zbývá dodat jedno z nejdůležitějších pravidel, platící pro všechny, kteří se na cestách pohybují a to, že každý účastník provozu se má chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví, majetek svůj ani jiných osob. 

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR