KRNOV | Zástupci Charity Krnov navštívili o uplynulém víkendu Ukrajinu. Ve zničeném městě Irpiň předali tamní charitě humanitární pomoc v podobě sedmi nemocničních lůžek s ortopedickými matracemi, pračky, hasičských přístrojů, potravin, hygienických a drogistických potřeb, zdravotnického materiálu a zimního oblečení, včetně tří pytlů teplých ponožek.

Foto: MěÚ Krnov

„S pracovníky charity jsme projeli celé město. Ukázali nám vše, co považovali za nutné, abychom viděli. Například masový hrob, hřbitov, kde jsou pochovány tisíce obětí invaze, mezi nimiž je hodně mladých lidí a dětí, vybombardované budovy, vzali nás do třetí linie, kde jsme měli možnost navštívit nemocnici, v níž se starají o staré ženy a muže hlavně z Charkova nebo Buči, kteří nemají kde bydlet. Hodně z nich prošlo mučením, staré ženy i znásilněním, mnohým musely být amputovány nohy či ruce. Právě do této nemocnice směřovala naše pomoc,“ uvádí ředitelka Charity Krnov Monika Dudová, která je nově i místostarostkou Krnova.

Po cestě do Irpině se krnovská dvoučlenná posádka zastavila také v partnerském městě Krnova – Nadvirné, aby si prohlédla částečně zrekonstruovaný objekt sociálního centra, v němž je ubytována zhruba stovka uprchlíků z východu země. „Otec Andrij Budzak zde buduje malé bytové jednotky s vlastním sociálním zařízením a kuchyňským koutem, které jsou určeny především pro maminky s dětmi,“ popisuje Monika Dudová.

V Nadvirné je velké množství lidí z východu a neustále přicházejí další, o které je třeba se postarat. „Do každodenní pomoci se zapojuje velké množství žen. Chystají a předávají potravinové balíčky, řeší administrativu, ubytovávají nově příchozí, poskytují psychologickou podporu. Pomáhají i ženy, jež se do Nadvirné vrátily z Krnova a mě velmi těší, že do fungování sociálního centra přenášejí své zkušenosti, které u nás získaly,“ uzavírá Monika Dudová s tím, že Charita Krnov bude pomáhat Ukrajině i nadále.

Zdroj: MěÚ Krnov

Foto: MěÚ Krnov