MSK | Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v pondělí 5. července 2021 při požáru železného šrotu a autovraků v Ostravě-Mariánských Horách. Celkem se u požáru vystřídalo 45 hasičských jednotek. Nikdo nebyl zraněn.

Foto: HZS MSK

Událost byla na tísňovou linku ohlášena 5. července 2021 ve 2:44 hod. ráno. K zásahu bylo během dne vysláno celkem 45 jednotek, které se na místě prostřídaly ve třech rotacích. Na místo události byla povolána i jednotka Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína.

Po příjezdu na místo události byla požárem zasažena polovina nahromaděného kovového šrotu a autovraků. Z nejvíce zasaženého místa požárem se ozývaly občasné detonace, převážně pneumatik.

„Hasiči k likvidaci nasadili vodu i pěnu, kterou na místo požáru dodávaly tři kombinované hasící automobily. Zásoba pěnidla byla zajištěna kontejnerem se zásabou pěnidla, který byl připraven v záloze na místě události. Vodu na místo požáru dodávala i speciální velkokapacitní cisterna ze Záchranného útvaru Hlučín,” uvedl Lukáš Popp, zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

Velitel zásahu si na místo události povolal i chemickou laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, která odebrala vzorky jak ze vzduchu, tak i hasební vody, která odtékala z místa požáru. Obyvatelům, kteří bydlí ve směru proudění kouře, bylo doporučeno nevětrat.

„Hasiči za pomoci těžké techniky, bagrů a nákladních automobilů patřících firmě na likvidaci kovů, vytvořili proluku, která rozdělila materiál zasažený požárem od nezasaženého hořlavého materiálu. Na místo dodávaly hasební látku kromě několika vodních proudu i tři hasičské automobilové plošiny. V 19:23 hod. nahlásil velitel zásahu lokalizaci požáru,” informoval dále Popp.

„Po 19. hodině došlo i ke třetímu vystřídání zasahujících hasičů, neboť zásah byl komplikován jak kouřem a teplem z hořících materiálu, tak hlavně i horkým počasím, které v době zásahu panovalo a negativně ovlivňovalo zásah hasičů. I přes všechny tyto komplikace se zásah obešel bez zranění zasahujících. Po vystřídání zasahujících hasičů probíhalo rozebírání a dohašování skrytých ohnisek. 6.července 2021 ve 2:25, téměř po 24 hodinách, nahlásil velitel zásahu likvidaci požáru. Jednotky sbalily svůj materiál, techniku a vrátily se zpět na základny. Na místě události zůstala pouze jedna jednotka, která až do ranních hodin prováděla dohled,” sdělil závěrem mluvčí.

Příčina vzniku požáru je v šetření vyšetřovatelů z řad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Škoda, kterou požár napáchal, nebyla zatím vyčíslena.

Foto: HZS MSK

Foto: HZS MSK