MSK | Týmy zdravotnické záchranné služby MSK vyjížděly během posledního týdne k celkem sedmi pacientům, kteří utrpěli popáleniny nebo se opařili horkou tekutinou. Události se odehrály vždy po jedné na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a v Ostravě, čtyři případy pak na Novojičínsku.

Foto: ZZS MSK

„Ošetřit bylo nutno dvě děti ve věku dvou a tří let, které byly opařeny vřelým čajem a horkou vodou z hrnce. Chlapec i dívenka museli být předáni do další péče ostravského popáleninového centra. Do téhož zdravotnického zařízení bylo směrováno i další, šestileté dítě, s popálením horní končetiny,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Vážné popáleniny utrpěla jednašedesátiletá žena v Kopřivnici, která při poruše vědomí spadla na sporák v kuchyni, čímž si způsobila vážné popáleniny II.-III. stupně v oblasti krku, hrudníku a břicha. Také ona byla po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče přepravena na specializované pracoviště FN Ostrava,” sdělil k dalšímu případu Humpl.

„Sedmnáctiletá dívka na Novojičínsku utrpěla poranění obou dolních končetin, když ji zasáhla vylitá horká voda z hrnce, podobně jako třicetiletá žena ve Frýdku-Místku, která však vyvázla s lehčím poraněním. Ošetřen musel být také dvaačtyřicetiletý řidič kamionu na Novojičínsku, rovněž opařený horkou vodou,” uvedl závěrem mluvčí.

Popáleniny patří k nejtěžším úrazům, často zanechávajícím nejen fyzické, ale i psychické jizvy. Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Velká část těchto stavů přitom vzniká neopatrností, v případě malých dětí pak mnohdy i jen chvilkovou nepozorností ze strany pečujících osob.