MSK | Ostravský tým USAR, který tvoří 30 profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), s nimi dva psovodi ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín se speciálně cvičenými psy na vyyhledávání osob a 11 vozidel, vyjel v noci na pátek 25.června 2021 na jižní Moravu na pomoc zpustošeným obcím. Jeho cílem je vyhledávat zavalené osoby v oblasti, kudy prošlo tornádo, také zajišťovat statiku narušených objektů. Základnu má v Podivíně (okres Břeclav), stejně jako další jednotky HZS ČR a týmy z dalších složek IZS.

Foto: Facebook -Jan Grolich I Hejtman JMK

„V USAR týmu HZS MSK (Urban Search and Rescue) jsou zkušení hasiči z Ostravy, cvičeni na pomoc lidem v poškozené zástavbě ve městech a obcích, například při zemětřeseních, výbuších, přírodních katastrofách. Mají speciální vyhledávací techniku a lety odzkoušené nástroje, sloužící k velmi rychlému vyproštění nalezených osob. Na místě neštěstí jsou vždy soběstační, přivážejí sem své stany, potraviny a vodu, rovněž dostatek pohonných hmot. Tak je tomu i v tuto chvíli na jižní Moravě,” sdělil Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

 

Na místě již plní úkoly, které jim zadávají a koordinují kolegové z HZS Jihomoravského kraje. Od třetí hodiny ranní již stačili zvládnout průzkum v obci Hrušky, teď pokračují v průzkumu na území Moravské Nové Vsi. „Pozitivní je, že se v žádné z postižených obcí, i v těch, kde jsme dosud nebyli, nepohřešuje ani jedna osoba, není hlášen nikdo zavalený,“ uvedl velitel USAR odřadu HZS MSK Jiří Němčík.

 

Moravskoslezští hasiči budou pokračovat v průzkumu i v ostatních poškozených lokalitách. Pokud se potvrdí informace o tom, že v postižených obcích není potřeba vyhledávat a zachraňovat žádnou osobu, mohou se zaměřit na zajišťování statiky narušených objektů a jiné zabezpečovací činnosti.

 

„Výjezd speciálního odřadu USAR z Ostravy na jižní Moravu umožnila poměrně klidná situace se zásahy kvůli nepříznivému počasí v Moravskoslezském kraji. Od čtvrtečních 20 hodin do pátečních (dnešních) 6 hodin rána mají jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů na území Moravskoslezského kraji na kontě devět desítek výjezdů kvůli nepříznivému počasí, hlavně na čerpání vody a odstraňování popadaných stromů. Nejvíce výjezdů – po třech desítkách – bylo v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Nemáme informace, že by byl v souvislosti s těmito událostmi byla zraněna nějaká osoba,” sdělil závěrem Kůdela.

 

 

 

 

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.