DÍVČÍ HRAD | Obec Dívčí Hrad se pustila do obnovy dalšího z památníků, který připomíná válečné časy a jejich oběti. Konkrétně se jedná o pomník padlým v 1. světové válce od sochaře Josefa Obetha. Dílo renovoval akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda. Dnes 6. srpna 2019  přijeli z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje osobně zkontrolovat jak se renovace památníku povedla.

„Když jsme v loňském roce restaurovali kulturní památku – sochu sv. Jana Nepomuckého, bylo nám restaurátorem dr. Jakubem Gajdou doporučeno restaurovat i pomník padlým v 1. světové válce od sochaře Josefa Obetha, který se nachází prakticky naproti soše Nepomuka. Napnuli jsme proto všechny síly a ve spolupráci s panem Gajdou připravili restaurátorský záměr, který byl ze strany památkářů v říjnu loňského roku schválen. Pak jsme začali shánět finance,” řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

Restaurátorské práce celkem stály 299.000 korun. „Získali jsme na ně dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje ve výši 149.500 korun. Rovněž jsme získali příspěvek ve výši 100.000 korun z Českoněmeckého fondu budoucnosti a necelých 25.000 korun přispěli potomci německých rodáků z Dívčího Hradu, Sádku a Životic,” řekl dále Bezděk.

„Velmi si vážím, že Moravskoslezský kraj myslí na obnovu kulturních památek a finančně ji podporuje. Zároveň velký dík patří i Českoněmeckému fondu budoucnosti a potomkům německých rodáků. V loňském roce obnovená spolupráce s německými přáteli byla v letošním roce opět prohloubena skrze renovaci pomníku,” řekl závěrem starosta.

ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on InstagramZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti a šéfka zpravodajství.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.