MSK | Rovněž moravskoslezští policisté vykonávají službu v aktuálně upraveném režimu, jehož primárním cílem je minimalizovat kontakt příslušníků Policie ČR s občany při řešení každodenní agendy.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Ani v této době, kdy je vyhlášen nouzový stav, ale nerezignujeme v našem regionu na plnění úkolů vyplývajících ze zákona. I nadále dohlížíme nad veřejným pořádkem a bezpečností a plynulostí silničního dohledu,“ informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Jako prioritní je pro Policii ČR zajišťování úkolů vyplývajících z usnesení vlády v podobě režimových opatření na zhruba dvou desítkách hraničních přechodů na státních hranicích se Slovenskem a Polskem vzhledem k pohybu osob (s účinností od dnešní půlnoci).

„Z hlediska dopravy policisté zajistili také řádné dopravní značení, prosíme, respektujte uvedené a pokyny policistů v místě, kde kontrolují oprávněnost přejezdu z ČR a rovněž vstupu do republiky,“ pokračovala mluvčí Štětínská.

„Kontrolujeme dále dodržování krizových opatření návazných na vyhlášení nouzového stavu (např. uzavření prodejen). Za víkend zkontrolovali policisté přes 500 prodejen, nezaznamenali porušení vládního opatření,“ dodala policejní mluvčí.

Na těchto krizových, preventivních opatřeních se policisté podílí společně se všemi složkami státu s cílem eliminovat dopady šíření epidemie COVID – 19 a chránit tak život a zdraví obyvatel.

„Věnujte prosím pozornost informacím zveřejňovaných na webech a sociálních sítích Ministerstva vnitra i Policie ČR, současně lze doporučit Ministerstvo zahraničních věcí a samozřejmě složky státu v oblasti ochrany zdraví,“ upozornila mluvčí.

Právní kvalifikace u některých trestných činů v době nouzového stavu

Spáchání určitých trestných činů v době nouzového stavu země je okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby. Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé lidské nemoci a další. „Policisté na severu Moravy již tento institut užili a budou i nadále z hlediska trestních věcí takto postupovat,“ uzavřela mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.