MSK | Mezi novodobé fenomény trestné činnosti patří internetová kriminalita. Pachatelé využívají ke svému jednání veřejné internetové sítě, která jim nejčastěji slouží k oslovení možné oběti trestného činu.

Foto: Ilustrační Pixabay

Podvodníci vystupují pod různými legendami, využívají nejen anonymity, ale také důvěřivosti veřejnosti.

Jedním ze způsobů, jak pachatelé získávají citlivá data, je rozesílání emailů a sms zpráv, která nabádají k zadání přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví nebo platební kartě. Nejčastěji se jedná o webové stránky bankovních institucí, které jsou na první pohled k nerozeznání od oficiálních webových stránek. Vyplněním údajů do přihlašovacího okénka poté nevědomky dojde k předání citlivých údajů pachateli.

  • Nikdy se nenechávejte přesměrovat do internetového bankovnictví prostřednictvím odkazů ve zprávách nebo emailech (neklikejte na odkazy na internetové bankovnictví obdržené v SMS zprávách nebo emailech).
  • Nikdy nesdělujte údaje k platební kartě
  • Bankovní instituce nepožadují zadávat citlivé údaje formou emailových či sms zpráv.

Další formou podvodu jsou podvodné reklamy nabízející výhodné investice nákupu akcií nebo kryptoměny. Podvodníci k reklamě zneužívají nejen jména a tváře známých osobností, ale také názvy českých společností dodavatelů energií, a to vždy s garancí mnohonásobných zisků. Kliknutím na daný odkaz a vyplněním kontaktních údajů, je zájemce telefonicky kontaktován osobou vydávající se za osobního bankéře či jiného zaměstnance bankovní instituce. Dle uvedených instrukcí dojde k umožnění vzdáleného přístupu do počítače, notebooku, tabletu nebo mobilního telefonu a následného přihlášení do internetového bankovnictví. Tímto krokem podvodníci docílí přístupu k internetovému bankovnictví.

Upozornění:

  • Nikdy nikomu neposkytujte vzdálený přístup k Vašemu počítači.
  • Nedovolte pro vzdálenou správu počítače nainstalovat programy – AnyDesk, TeamViewer, Supremo…..
  • Nevěřte bezhlavě všem lákavým reklamám.
  • Neposkytujte informace o Vašem internetovém bankovnictví.
  • Pokud se v investicích úplně neorientujete a chcete investovat, obraťte se přímo na svého bankéře.

Prodáváte zboží přes inzerát? 

Podvodníci se nyní objevují i mezi kupujícími – reagují jako zájemci o inzerované zboží. Následně sdělují, že svou platbu zaslali na kurýrní službu, která zboží převezme. Zasílají prodávajícímu odkaz, který je nutno pro vyzvednutí peněz vyplnit. Podvodník tak získá veškeré informace o platební kartě a může provádět platby, samozřejmě ve svůj prospěch.

Upozornění:

  • Nikdy nezadávejte své osobní údaje a údaje o platební karty včetně CVV či CVC (ověřovací kód karty) do aplikací, na které Vás zavede poslaný odkaz nakupujícího.
  • Preferujte osobní předání, platbu na dobírku nebo bankovní převod.

Legendy, pod kterými podvodníci ve virtuálním prostředí oslovují budoucí oběti, se mohou v ledasčem lišit. Jejich cíl je však stále stejný, jde jim o Vaše peníze. Proto nikdy nedovolte, abyste byli jejich obětí.

Zdroj: Karla Špaltová, oddělení prevence, Krajské ředitelství police MSK

Podrobné informace

Kryptoměny v rukou podvodníků

Falešné výhodné investice

Podvod přes inzerát

Vishing a spoofing

Smishing