MSK | V uplynulém týdnu policisté v celém Moravskoslezském kraji řešili více střetů vozidel s chodci, převážně přímo na přechodech pro chodce. Kolize se bohužel neobešly bez tragických následků. Viníky byli řidiči vozidel i chodci.

Foto: Policie ČR

 

„Policisté v okrese Opava z řad dopravní i pořádkové služby, jejíž součástí jsou i policejní preventisté, zvýšili v tomto týdnu dohled na silnicích. Zaměřovali se na již plánovanou viditelnost chodců i cyklistů, navíc, v reakci na aktuální situaci, dohlíželi na účastníky silničního provozu u přechodů pro chodce, přičemž na vybraných místech rozdávali reflexní prvky pro zvýšení jejich viditelnosti,” uvedla mluvčí policie Pavla Welnová,

„Ke kolizní situaci vozidla s chodcem došlo v minulém týdnu například i v Opavě, a to dne 12. ledna 2023 před šestou hodinou ranní v prostoru křižovatky ulic Ratibořská a Hlučínská v Opavě-Kateřinkách. Osobní vozidlo zde řídila 26letá žena z Opavy ve směru z centra města a v křižovatce s ulicí Hlučínskou, při odbočování vlevo ve směru jízdy na obec Pusté Jakartice, došlo přímo na přechodu pro chodce ke střetu s 45letou chodkyní, která podle prvotního vyšetření utrpěla lehká zranění,” sdělila dále Welnová,

Policisté vyzývají řidiče i chodce, dbejte zvýšené opatrnosti!

Řidiči
Snižte rychlost jízdy vozidla, když se blížíte k přechodu pro chodce a pozorně kontrolujte, zda na přechodu není chodec.

Sledujte i chování chodců na chodníku, zda se již chodec nechystá přechod užít. Vidíte-li, že protijedoucí vozidlo před přechodem pro chodce zastavuje, zastavte svůj vůz také, může být již na přechodu chodec nebo se ho chystá použít. Nezapomínejte, že podle zákona nesmíte chodce nejen ohrozit, ale ani omezit.

Pozor při odbočování, v blízkosti křižovatek jsou rovněž přechody pro chodce, může zde být osoba, která již přechází silnici, proto sledujte přechody zejména při odbočování – viz první, výše zmíněný případ kolizní situace v dopravě.

Chodci
Nevcházejte na přechod dříve, než vám řidiči dají přednost a zastaví své vozidlo. Případně navažte oční kontakt s řidičem a sledujte, zda vám gestem ruky či pokynutím hlavou dá najevo, že vás vidí a můžete bezpečně přecházet.

Nezapomínejte na vozidla přijíždějící z vaší pravé strany, tam vás přes jiné vozidlo nemusí řidič vidět. Buďte opatrní, přece jen minuta u přechodu pro chodce navíc vás tolik nezdrží. Jak se říká „lepší je se o minutu zpozdit, než v minutě ztratit život“.

Srážku s chodcem často ovlivňují světelné a klimatické podmínky. Za deště a sněžení je i v denním čase zhoršená viditelnost, navíc mokrá vozovka odráží světla vozidel od silnice a díky odrazům světla rovněž může dojít k přehlédnutí chodce. Ani při slunečném počasí není jistota, že vás řidič dobře vidí. Například může být tímto sluncem oslněn, případně být značně unaven nebo nacházet se pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Proto, chodci, chraňte si svůj život a přecházejte vozovku, až vám řidič vozidla dá zcela zřejmě přednost. Neriskujte, přecházejte v bezpečné vzdálenosti od vozidla s ohledem na jeho rychlost. Viditelnost v silničním provozu zvyšte reflexními prvky.

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Zdroj: Policie ČR