MSK | Zimní období sebou nese z pohledu provozu na pozemních komunikacích „SNÍŽENOU VIDITELNOST“. Později se rozednívá a dříve se stmívá, což může být pro chodce a cyklisty rizikový čas. Viditelnost můžeme charakterizovat jako vzdálenost, ve které řidič stihne zaregistrovat překážku.

Foto: Policie ČR

Na co by tedy měli myslet chodci, cyklisti a v neposlední řadě také řidiči, než vyrazí na cesty?

Stále se najde mnoho lidí, kteří podceňují fakt, že při vhodně zvoleném oblečení, které je opatřeno reflexními prvky, mohou zvýšit svou viditelnost a eliminovat riziko kolize s vozidlem. Jak být nejlépe viditelný pro řidiče? Klíčem je kvalita a dostatečně velká plocha reflexního prvku. Na trhu je velká škála cenově dostupných reflexních předmětů (přívěšky, pásky, zipy, čepice, klip a další). Umístěním reflexních prvků, nejlépe na pohyblivou část těla, zvýšíte svou viditelnost až na vzdálenost 200 metrů.

Také řidič motorového vozidla by se měl chovat obezřetně, ohleduplně, být pozorný a především soustředěný na jízdu. Zimní období sebou přináší sněžení, deště, inverzi, mlhy a to jsou faktory, které viditelnost zhoršují. Prodlužuje se také brzdná dráha. Jestliže auto zastaví na suché vozovce z rychlosti 90 km/h na cca 70 metrech, na zamrzlé vozovce se může brzdná dráha prodloužit až na čtvrt kilometru.

Zdroj: Policie ČR

Foto: Policie ČR