BRUNTÁLSKO | Návštěvnická sezóna i rok 2022 v Muzeu v Bruntále definitivně skončili. Co se týče návštěvnosti muzea a jeho objektů, jednalo se o rok velmi úspěšný. Například na hradě Sovinci byl poprvé v historii překonán rekord 60 000 individuálních návštěvníků. Nový rok 2023 se v muzeu ponese nejen ve znamení kulturních a společenských akcí, ale také ve znamení velkých rekonstrukcí.

Foto: Muzeum v Bruntále

„Nejkrásnějším dárkem pro nás bylo překonání rekordu návštěvnosti na hradě Sovinci během vánočních prohlídek,“ okomentovala úspěch ředitelka muzea Ema Havelková. Muzeum v Bruntále se pak celkově za rok 2022 může pyšnit návštěvností, která čítá 90 746 osob. „Pokud zahrneme i neplatící návštěvníky parku zámku Bruntál, hovoříme dokonce o více než 163 tisících osobách, “upřesnila Ema Havelková.

„V roce 2023 by měly v Muzeu v Bruntále odstartovat rozsáhlé stavební práce, připravujeme výstavbu nového depozitáře, v plánu je i velká rekonstrukce zámku Bruntál,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. Právě kraj je totiž jako zřizovatel muzea investorem obou plánovaných velkých akcí. „Novinky připravujeme i v Karlovicích. Návštěvníci Kosárny Karlovice se letos mohou těšit na novou expozici, která bude také obsahovat zcela nový model hamru. Věřím, že se toto zařízení, které naši předkové využívali ke kování železa, stane dalším lákadlem této národní kulturní památky,“ dodal náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Na rok 2023 je opět naplánováno nespočet kulturních akcí. „Tento rok si například připomínáme 380 let od obléhání hradu Sovince Švédy, a tak se návštěvníci mohou těšit na spoustu tematických akcí připomínající tento historicky důležitý okamžik,“ řekla ředitelka muzea. Organizátoři si opět připravili několik zajímavých jarmarků, divadelních představení, přednášek i spoustu dalšího. „Už nyní mohu prozradit, že na zámek Bruntál zavítá například Martin Maxa,“ zmínila na závěr ředitelka.

Zdroj: Muzeum v Bruntále 

Foto: Muzeum v Bruntále

top