BRUNTÁL | Přichází jaro a po celé republice se postupně otevírají hrady i zámky. Nejinak tomu je i u objektů ve správě Muzea v Bruntále. Co Vás tedy v nejbližších dnech čeká?

Foto: Plakát akce

Již v úterý 2. dubna se otevřou nejširší veřejnosti brány Hradu Sovince a Kosárny v Karlovicích. Komentované prohlídky budou probíhat denně (mimo pondělky) od 9 do 16 hod. vždy v hodinových intervalech. „Zámek v Bruntále má otevřeno celoročně, takže od dubna budou všechny naše objekty opět plně přístupné,“ sdělila ředitelka Muzea v Bruntále Jitka Koščáková.

Na první velkou letošní akci s příznačným názvem „První salva“ zveme přímo na Hrad Sovinec. O víkendu 6. a 7. dubna bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program sestávající z řady mušketýrských a šermířských vystoupení, či prezentace dělostřelecké gardy. Chybět nebude ani oblíbený sokolník. V rámci této první akce proběhne taktéž slavnostní zahájení výstavy plastik Michala Ptáčka.

„Pro následující dva víkendy jsou pak připraveny akce vztahující se k svátkům jara – Velikonocům. 13. dubna proběhne na Zámku v Bruntále tradiční velikonoční jarmark, na němž si budou moci zájemci nejen nakoupit velikonoční výzdobu, ale rovnou si ji i sami vyrobit v rámci kreativních dílniček. Samozřejmostí je i bohatý doprovodný program v podobě hudebních a divadelních vystoupení. Ve dnech 19. – 22. dubna proběhnou Velikonoce na Sovinci, kdy budou opětovně připraveni rytíři i dobové tanečnice,“ nastínila nejbližší program Jitka Koščáková.

Muzeum v Bruntále si pro novou návštěvnickou sezónu připravilo několik novinek, které se týkají hlavně rodin s dětmi. Jednou z takových novinek jsou tzv. prohlídky pro práčata, které budou pravidelně probíhat na Hradě Sovinci. „Všechny objekty Muzea v Bruntále získaly pro letošní rok Baby Friendly certifikaci. Je to důkaz, že se snažíme neustále zlepšovat služby pro rodiny s dětmi. Je mým osobním přáním, aby se nádvoří hradů a zámků, ale také výstavní síně v celém kraji více plnily těmi nejmenšími. Pokud si děti už v raném věku vytvoří vztah k našemu regionu, jeho kultuře a historii, je větší šance, že v Moravskoslezském kraji zapustí kořeny,“ zmínil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Další „Baby Friendly“ aktivity připravuje Muzeum na všech třech spravovaných objektech v průběhu celého roku.

Zpracovala:  Ema Havelková

top