BRUNTÁLSKO | Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké se po roční přestávce vrací do Jeseníků, aby v okolí Pradědu od čtvrtka 9. do neděle 12. září 2021 rozdávala radost a unikátní zážitky nejen posádkám cca čtyřiceti historických vozidel (vyrobených mezi lety 1912 – 1966), ale i všem divákům, kteří se 21. ročníku akce zúčastní plánovaně, nebo třeba jen jako náhodní kolemjdoucí.

Foto: plakát akce

„Některá z našich aut jsou více než stoletá, a přesto i ona během tří dní absolvují po vlastí ose více než 250 kilometrů po moravskoslezských silnicích. Pro posádky historických vozů je naše akce kombinací sportovních, kulturních a společenských zážitků a možností představit vzácné stroje široké veřejnosti.

Po slavnostním pátečním startu 21. ročníku v Albrechticích se na osoblažské úzkorozchodné dráze vrátíme v čase do století páry. Ve Slezských Rudolticích nás, kromě návštěvy místního zámku a kaple, čeká výjimečné setkání se zemědělskými skvosty historického charakteru a také místní gastronomický festival.

V sobotu 11. září zkrášlíme svou přítomností zámek v Bruntále a přilehlé nově zrekonstruované prostory zahrad a Saly Terreny. Naše etapa dále pokračuje na Slezskou Hartu, přívoz Razová, kde předvedeme účastníkům krásu našeho kraje z paluby elektrolodě Harta a pirátské lodě Santa Maria. Na místě bude pro posádky i diváky možnost krátkých vyhlídkových letů vrtulníkem. Jako třešnička na dortu se v akci představí německý jednoplošný stíhací letoun Fokker E.III  z období 1. světové války. Ustrojeni v souladu s historií svých strojů, pak účastníci jízdy Trofeo Niké podpoří slavnostní otevření audiovizuálního sálu externí expozice textilnictví Městského muzea Rýmařov v budově Hedva Český Brokát.

Kdy a kde se veřejnost může setkat s účastníky podhorské jízdy veteránů

čtvrtek 9. 9. 2021

od 17:00 hod. venkovní expozice na parkovištích hotelu Holzberg v Suché Rudné a Horského resortu Kopřivná v Malé Morávce

pátek 10. 9. 2021

09:30 – 10:30 Město Albrechtice – nám. ČSA
11:15 – 15:00 Slezské Rudoltice – Zámek – open air muzeum
13:00 – 14:30 vyhlídková jízda Osoblažská pára – Slezské Rudoltice – Osoblaha – Slezské Rudoltice

sobota 11. 9. 2021

09:00 – 10:00 Bruntál – Zámek
10:30 – 12:00 Razová – přívoz, letiště
12:30 – 13:30 Moravskoslezský Kočov – Farma Kočov
14:00 – 14:30 Břidličná  – pěší zóna
15:00 – 16:00 Rýmařov – Hedva Český Brokát

neděle 12. 9. 2021

09:45 – 10:20 Malá Morávka – Kopřivná resort
11:00 – 11:30 Vrbno pod Pradědem – letmý start MŠ Jesenická
11:50 – 12:20 Ludvíkov – Wellness hotel Peras
12:40 – 14:30 Karlova Studánka – Horské lázně Karlova Studánka

Závěrečné nedělní kilometry povedou do Malé Morávky a pak ve šlépějích nejstaršího závodního okruhu v ČR a sice po trase 1.ČS TOURIST TROPHY z Karlovy Studánky, přes Ludvíkov do Vrbna pod Pradědem. Program máme skutečně pestrý, představíme náš kraj v těch nejlepších barvách,“ říká Marcela Rotter, hlavní organizátorka Trofeo Niké.

Patrony Trofeo Niké jsou od prvního ročníku 6-násobný vítěz nejtěžší pouštní rallye, legenda českých motoristických závodníků, Karel Loprais a charismatická první novodobá Miss Československa Ivana Christová. Projekt je podporován Moravskoslezským krajem. „Kolona projíždějících historických aut dokáže vykouzlit úsměv na každé tváři. Při bližším prozkoumání těchto historických klenotů nemůžete než žasnout nad technickou zručností naši dědů a pradědů, která šla ruku v ruce s krásou. Jízda Trofeo Niké rozdává radost občanům i návštěvníkům našeho kraje a rád jsem jí proto udělil svou záštitu,“ řekl Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

„Mám ohromnou radost z enormního zájmu účastníků o naši jízdu. Kromě veteránistů ze všech koutů naší republiky máme přihlášeny i posádky a nádherné automobily ze Slovenska, Polska, Německa, Holandska a Francie. Samozřejmě nás to velice těší a po roční pomlce uděláme vše pro důstojné naplnění našeho motta „Zpomal a rozhlédni se…“,“ uzavírá Marcela Rotter.

Zdroj: Trofeo Niké