VRBNO POD PRADĚDEM, MNICHOV (AKTUALIZOVÁNO) | Na louku v místní části Mnichov ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku spadl větroň. Z bezmotorového letadla zůstaly jen trosky. V kokpitu, který se zabořil několik metrů do země, údajně našli tělo mrtvého pilota. Tragickou událost vyšetřují bruntálští kriminalisté společně s pražskými odborníky pro zjišťování příčin leteckých nehod.

Publikováno: 12.10.2019 17.50 hodin | Aktualizováno: 13.10.2019 18.55 hodin

Foto: Facebook – Jehlář Bohumil

Nejspíš jeden ze slunečných podzimních víkendů využil ke svému koníčku a k pohledu z ptačí perspektivy na Jeseníky jeden z pilotů cizí státní příslušnosti. Z letiště v Mikulovicích na Jesenicku (Olomoucký kraj) v sobotu 12. října 2019 dopoledne vzlétlo bezmotorové letadlo – větroň, které řídil čtyřiašedesátiletý pilot.

„Po 13. hodině z dosud nezjištěných příčin došlo k pádu letadla v místní části Mnichov ve Vrbně pod Pradědem (Moravskoslezský kraj),“ informovala redakci zpravodajství STA Bruntálsko mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

Pád větroně zahlédli také místní občané. „Šla jsem si na zahradu pověsit prádlo, čistila jsem si šňůry, koukla na oblohu a hned mě zaujal jakýsi třpyt na obloze, který se pořád otáčel kolem své osy a volně klesal. Z mého pohledu žádná velká rychlost, jako by to unášel vítr. Pozorovala jsem to chvíli a pak už jsem se věnovala prádlu. Po chvíli jsem se ještě podívala tím směrem, ale už jsem to neviděla. V tu chvíli jsem vůbec netušila, co by to mohlo být. Až později mi dcera přečetla, co se stalo,“ vyprávěla redakci zpravodajství STA Bruntálsko Jana Skácelová z Vrbna pod Pradědem.

Co se přesně odehrálo, vyšetřují bruntálští kriminalisté. „V tuto chvíli zjišťují další informace a okolnosti této tragické události. Spolupracují s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Praha, kteří budou také zkoumat zajištěné trosky bezmotorového kluzáku,“ dodala mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Po pádu na louku z větroně zůstaly jen trosky. Dopadnou měl ale bez křídel. Jedno mělo před úplným pádem letadla spadnout v místní části Spálené v Holčovicích na Albrechticku, druhé nebylo údajně ještě nalezeno. Celou oblast monitoroval policejní vrtulník.

Při pádu letadla zahynul pilot

Posádka Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje podle jejich tiskového mluvčího Lukáše Humpla byla u kusů stroje. „Pilot však v době jejich zásahu nebyl nalezen. Neošetřovali jsme žádnou osobu,” konstatoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Při pádu větroně se skutečně zabil čtyřiašedesátiletý pilot. Úmrtí muže potvrdila policie. Tělo bylo údajně nalezené v kokpitu větroně, který se zabořil několik metrů do země. „Zranění pilota bylo na místě neslučitelné se životem,“ v sobotu v závěru řekla moravskoslezská policejní mluvčí Eva Michalíková. Příčinu úmrtí pilota určí nařízená soudní pitva.

 

Další článek k události! Tragický pád letadla: Trosky se mohou nacházet v lesích okolo Vrbna, Karlovic a Holčovic
ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on InstagramZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti a šéfredaktorka zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.