BRUNTÁL, RÝMAŘOV | Rychlou, ale zároveň bezpečnou a pohodlnou jízdou sváží denně zkušení řidiči Dopravní zdravotní služby Podhorské nemocnice s pracovišti v Bruntále a Rýmařově, člena skupiny AGEL, pacienty z celého regionu i nepřístupných horských oblastí. Umožňuje to nový sanitní vůz, který má náhon na všechna čtyři kola i moderní transportní vybavení.

Foto: Podhorská nemocnice

Měsíčně nemocniční vozový park přepraví více než 2 tisíce pacientů, kteří se nemohou sami dostavit na vyšetření. Jeden vůz najede ročně přes 60 tisíc kilometrů.

Denně vyjíždí nový sanitní vůz typu Volkswagen T6 4motion do všech směrů jesenického podhůří, kde vyzvedává ve smluveném čase pacienty a převáží je do Podhorské nemocnice, ale i do vzdálených měst Olomouce, Prahy i Ostravy k vyšetření či zákrokům. Bezplatný převoz sanitkou objednává sám lékař na základě diagnózy pacienta a je hrazený ze zdravotního pojištění. Zpoplatněný převoz sanitkou si zájemci objednají také telefonicky na dispečinku na čísle 554 700 252 a vyjde na 17 korun za kilometr.

Na převážené pacienty čeká klimatizovaný ambulantní prostor, bezpečí i pohodlí. „Vozíme seniory i ležící pacienty, které snadno naložíme přes nástupní rampu ukotvenou k podlaze transporteru a sedačku nebo lehátko pevně ukotvíme do podlahy, takže při jízdě kopcovitým terénem a serpentinami nehrozí převržení. Pro přesun pacientů do a vně sanitky využíváme nosítka s nosností až 250 kg, polohovatelným podhlavníkem a sklopnými bočními madly, které zajistí bezpečnou a pohodlnou jízdu pro pacienta,“ popisuje vnitřní vybavení sanitky Richard Mareš, vedoucí dopravy Podhorské nemocnice, která nový sanitní vůz v ceně 1,3 milionu korun pořídila ze svých zdrojů.

Zkušenosti s vychytávkami pro pacienty uvnitř sanitky Dopravní zdravotní služby mají řidiči bohaté a chválí si, že transporter poskytuje komfort i řidiči. „Náhon na všechna čtyři kola mi pomáhá hladce a bezpečně projet až do srdce Jeseníků, na Ovčárnu a Praděd, které patří do naší spádové oblasti a kde jsem především v zimě rád za protiprokluzového asistenta pro rozjezdy na kluzkém terénu a stabilizační systém ESP,“ vyjmenovává Richard Mareš, který jezdí se sanitním vozem již 16 let a řízení se věnuje od svých 18 let, kdy začínal jako řidič kamionu. Podle něj je důležitým předpokladem, aby měl řidič z povolání svou práci jako koníček a životní vášeň. Každý řidič má proto také k dispozici pouze jednu sanitku z devíti vozů, se kterou jezdí a má za ni větší pocit zodpovědnosti.

Celkem devět sanitních vozů dopravní služby Podhorské nemocnice slouží pacientům všech oddělení k urgentnímu transportu, převozu na vyšetření i zákroky. V Podhorské nemocnici v Bruntále i Rýmařově je ročně ošetřeno více než 257 tisíc pacientů.

Zdroj: Podhorská nemocnice