MSK | Řídíme se příslovím „Pomáhat a chránit“, ale samozřejmě je důležité být ve správnou dobu na správném místě, což může potvrdit i 49letý muž.

Foto: Policie ČR

V sobotu 4. března 2023 v odpoledních hodinách policisté z hlídkové služby obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka při výkonu služby projížděli ulicí Na Rovince, kde si poblíž autobusové zastávky Ostrava-Hrabová všimli muže ležícího na zemi. Jejich reakce byla okamžitá a pohotová. Šlápnutí na brzdu a zastavení vozidla. Poté ihned utíkali k muži, který nejevil známky života.

Už při prvním kontaktu s ním zjistili, že nedýchá a je bez srdečního tepu. Začali s poskytováním první pomoci. Nejdříve Zprůchodnili dýchací cesty záklonem hlavy a poté začali se srdeční masáží. Mezitím už někdo ze svědků zavolal tísňovou linku 155 a muži zákona pokračovali v nepřímé srdeční masáži až do jejich příjezdu. Nakonec se společnými silami podařilo obnovit životní funkce později zjištěného 49letého muže. Následně zdravotní posádka muže převezla do nemocničního zařízení. 

Jak bylo dodatečně zjištěno od svědkyně z místa, muž seděl na lavičce a najednou se sesunul k zemi. Bylo to jen několik vteřin před tím, než projížděla policejní hlídka. Muž je v současné době hospitalizován a díky rychlé a profesionální pomoci je nyní mimo ohrožení života. 

„V sobotu 4. března odpoledne zasahovaly ostravské týmy ZZS u devětačtyřicetiletého muže, u něhož došlo k náhlému selhání srdeční činnosti. S pomocí neváhali svědkové události, kteří kolaps pacienta na autobusové zastávce viděli a ihned aktivovali tísňovou linku 155. Operátor tak mohl po zjištění místa události vyslat posádky záchranné služby během několika desítek sekund. Do jejich příjezdu organizoval a odborně vedl poskytování pomoci prostřednictvím telefonicky asistované neodkladné resuscitace.,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

Svědkové dle pokynů uložili muže na zem a na záda, zaklonili mu hlavu a zjistili, že nedýchá. V tomto okamžiku okolo projížděla hlídka policie, jejíž členové se rovněž bez váhání zapojili do záchrany. Pod vedením operátora zahájili nepřímou srdeční masáž a do příjezdu záchranářů ji kvalitně prováděli,” sdělil dále mluvčí.

Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí. Záchranáři použili přístrojovou masáž srdce, museli aplikovat tři defibrilační výboje a také léky, než se jim za dalších osm minut podařilo činnost srdce obnovit. Po zajištění dýchacích cest, umělé plicní ventilace a dalších nezbytných opatřeních, muže s již pravidelnou srdeční akcí, přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava.

Zdroj: Policie ČR