OSOBLAHA | Pozemní posádky ZZS MSK i vrtulník zasahovali v pátek 24. července 2020 u případů, kdy došlo k náhlé zástavě oběhu, která postihla muže produktivního věku. Odehrály se na Bruntálsku a Opavsku, v odstupu jen několika hodin.

Foto: ZZS MSK

Nejprve vyjížděli záchranáři v ranních hodinách do kempu v Osoblaze na Bruntálsku, odkud bylo nahlášeno bezvědomí sedmačtyřicetiletého muže. „Došlo u něj k selhání všech základních životních funkcí. Týmům ZZS se s pomocí léků i defibrilačních výbojů podařilo obnovit činnost srdce. Za podpory přístrojů byl pacient letecky transportován na specializované pracoviště ostravské Fakultní nemocnice a předán do další odborné péče,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Odpoledne pak zasahovaly opavské týmy ZZS ve Velkých Heralticích, kde došlo k náhlému kolapsu pětapadesátiletého muže v motokrosovém areálu. Také u něj lékařka zjistila selhání srdeční činnosti a týmy zahájily rozšířenou resuscitaci. Úsilí záchranářů bylo nakonec korunováno úspěchem. Vzhledem k obtížnějšímu místu zásahu a potřebě rychlého transportu byl i v tomto případě k zásahu povolán vrtulník LZS.,” sdělil k dalšímu případu Humpl.

Záchrana obou pacientů byla úspěšná nejen díky profesionální práci posádek zdravotnické záchranné služby. Oběma byla bezprostředně po vzniku jejich velmi závažného stavu poskytována kvalitní první pomoc svědky. Právě v situaci zástavy oběhu je kromě okamžitého přivolání ZZS nezbytné zahájit ihned kvalitní srdeční masáž, která výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití.