BRUNTÁL | Krajský soud v Ostravě zamítl ve čtvrtek 24. listopadu 2022 odvolání někdejšího bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye, který byl odsouzen za výroky schvalující ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Foto: archiv SPD Bruntál

„Krajský soud rozhodl o zamítnutí odvolání Daniela Makaye proti rozsudku Okresního soudu v Bruntále. Důvodem je nejen schvalování vojenské agrese, ale potažmo také podněcování k útočnému aktu. Takovéto výroky nelze však vnímat jako svobodu projevu, na jejíž porušování pan Makay upozorňoval. Rozsudek je pravomocný a je do něj možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR,” uvedla Vilemína Hana Ondrušová, tisková mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

„Nezaplatím a dovolám se k Nejvyššímu soudu. Je to politický proces. Nechápu, proč jsem za své občanské postoje souzen,“ uvedl médiím Daniel Makay.

Okresní soud v Bruntále mu uložil peněžitý trest 45 tisíc korun za to, že v únoru 2022 napsal na Facebook, že Putin je borec a odzbrojí „ukrofašisty“, a že by Rusko mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu.