MSK | Zájemci o výměnu nevyhovujícího kotle mohou získat finance na nový kotel či tepelné čerpadlo. Moravskoslezský kraj odstartoval čtvrté kolo kotlíkových dotací, žádosti bude opět přijímat elektronicky. Od středy 11. května je tak přístupný systém pro vyplnění a uložení elektronické žádosti, jejich ostrý příjem bude spuštěn 13. června v 10.00 hodin.
Na nové kotle kraj získal 849 milionů Kč. Tato částka vzešla z počtu předběžných přihlášek, které lidé v předchozích měsících nezávazně zasílali. Sešlo se jich 5 930 a tento počet by měla částka dostatečně pokrýt.
„Výměna starých kotlů je v našem regionu klíčová pro zlepšení kvality ovzduší. Podle průzkumů jsou právě lokální topeniště pro čistotu vzduchu tím největším zlem. Zákaz používání nevyhovujících kotlů měl platit od září, tento termín se ale zřejmě posune o dva roky. To by však nemělo být důvodem, aby lidé s výměnami otáleli. Možná mají poslední příležitost, jak na nový zdroj tepla získat podporu,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák a dodal, že s ohledem na aktuální mezinárodní dění změnilo ministerstvo životního prostředí podmínky dotačního programu, kdy byla navýšena podpora tepelných čerpadel a omezena podpora kondenzačních kotlů na plyn.
Čtvrté kolo dotací je určeno na výměnu starých nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy za ekologické zdroje tepla. „Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy na peletky nebo kusové dřevo. Příspěvek také lidé mohou získat zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Krkoška. Na tepelné čerpadlo může žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 500 Kč, spolu s příspěvkem od obcí tak lze teoreticky získat čerpadlo téměř zdarma. Na kotle na biomasu stát přispívá 130 tisíc Kč.
Počet přijatých žádostí nebude omezen a lidé se o dotaci mohou hlásit až do 31. srpna. „Toto kolo dotací je určeno pro nízkopříjmové domácnosti s průměrným měsíčním příjmem 14 242 Kč na jednoho člena. Je tam však řada výjimek, například že domácnosti složené čistě z osob v invalidním důchodu 3. stupně či starobním důchodu příjmy dokládat nemusí. Kromě peněz od státu získají úspěšní žadatelé také 7 500 Kč od kraje, kotlíkové dotace spolufinancuje i 102 obcí v kraji. Výše těchto příspěvků se pohybuje mezi dvěma a dvaceti tisíci,“ řekl Jan Krkoška a doplnil, že domácnosti, které nejsou nízkopříjmové, mohou získat do 31. srpna příspěvek na výměnu kotle v programu Nová zelená úsporám.
Zdroj: MSK