MSK | Od pátku 1. ledna 2021 došlo v rámci integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS k několika tarifním změnám. Většina z nich je motivována zejména snahou o snížení rozsahu hotovostních plateb jak u přepážek, tak ve vozidlech, což je důležité v současné coronavirové době.

Foto: MSK

„Zvýšení cen jízdného je nepopulární krok, ke kterému ovšem dochází po důkladných analýzách. Aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela cestujícím kvalitní služby, je zdražení nevyhnutelné. Je ovšem důležité, aby cestující zaznamenali důležitý fakt, a sice, že pro ty, kteří budou k nákupům dlouhodobých jízdenek využívat internet, se ceny nezmění vůbec, anebo jen nepatrně. Tímto krokem chceme posílit nákupy přes e-shop ODIS a snížit množství hotovostních plateb na přepážkách, ale také přímo ve vozech u řidičů. Ušetří to čas při nástupu cestujících a zvýší bezpečnost, což je po zkušenostech s pandemií více než žádoucí,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka s tím, že při nákupu dlouhodobých jízdenek u přepážek nebo ve vozidlech budou ceny regionálních zón vyšší o 5 procent, v případě Ostravy pak o 50 korun.

Ke zdražení dojde v regionální dopravě i u jednotlivých papírových jízdenek zakoupených u řidiče, a to o 2 koruny.

Na lince 885 z Karlovy Studánky na Ovčárnu se zavádí zvláštní tarif. Cena jízdenky bude jednotná bez ohledu na projetou vzdálenost, a to 40 korun. Snížením manipulace s drobnými mincemi se zvýší bezpečnost a rychlost odbavení u řidiče. Jízdné na této lince bude možné samozřejmě uhradit i z ODISky nebo platební kartou.

V tarifní oblasti Ostrava XXL dojde ke zvýšení cen u obou druhů jízdenek, jízdenky za 16 korun budou nově stát 18korun, jízdenky za 24 korun budou nově stát 25 korun. Zároveň dochází k přečíslování tarifní zóny 77 (Ostrava) na 1 a tarifní zóny 78 (Ostrava XXL) na 2. Všechny zakoupené kupóny se starým číslováním zón zůstávají v platnosti.

Podrobnosti k Tarifu ODIS 2021 a jeho ceníku jsou k dispozici na stránkách KODIS.

Změnily se také jízdní řády autobusů a vlaků. Málo využívané linky se zrušily, ve všech autobusech bude wifi a možnost platit kartou.