BRUNTÁLSKO | V uplynulých dnech komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky v Bruntále zahájil trestní stíhání devětadvacetiletého muže z Bruntálu jako obviněného ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a s psychotropními látkami a s jedy.

Společně s tímto mužem bruntálský policejní komisař obvinil pro stejnou trestnou činnost spáchanou ve formě spolupachatelství i dalších šest osob (pět mužů a jednu ženu) ve věku mezi 20 a 44 roky z Bruntálska, z Prostějova a z Ostravy.

Jak bylo dosavadním prověřováním a následným vyšetřováním zjištěno, tak všech sedm shora uvedených osob, šest mužů a jedna žena jako členové organizované skupiny, nejméně od prosince loňského roku do začátku srpna letošního roku získávali různým způsobem a na různých místech pervitin (převážně jej nakupovali a získávali v Ostravě, kam pravidelně dojížděli), který následně distribuovali bez úhrady za provedené a odvedené služby či za úplatu dalším osobám, a to na různých místech převážně v bruntálském okrese. Různým lidem na různých místech Bruntálska však postupně nepředávali pouze návykové látky amfetamin/metamfetamin ve formě pervitinu, ale také sušenou rostlinnou hmotu konopí setého, tedy marihuanu s obsahem účinné látky delta – 9 – tetrahydrokanabinol (THC).

V dané záležitosti byly provedeny i domovní prohlídky, při kterých bylo zajištěno 40 gramů metamfetaminu ve volné formě nebo v sáčcích na zip (tzv. dealeráky), pěstební stan se čtyřmi rostlinami konopí, dále byla nalezena sušená rostlinná hmota s obsahem THC látky, různé digitální váhy a finanční prostředky na hotovosti.

Lustracemi v dostupných evidencích bylo také prokázáno, že se u 29letého muže jedná o recidivu, poněvadž byl již v polovině roku 2015 odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Bruntále pro obdobné protiprávní jednání k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na čtyřiatřicet měsíců, který vykonal v polovině loňského roku.

Na realizaci případu pracovalo několik desítek policistů z okresů Bruntál, Ostrava a Prostějov, kde se obviněné osoby různě pohybovaly a přebývaly a na kompletním zpracování dané záležitosti intenzivně pracovali tři bruntálští kriminalisté po dobu tří měsíců. Svou trestnou činností si obviněné osoby mohly vydělat přibližně tři čtvrtě miliónu korun českých, přičemž tyto finanční prostředky následně použily pro svou vlastní potřebu.

Celá výše popsaná nealkoholová toxikomanie je nadále rozpracována bruntálskými kriminalisty, kteří provádějí další procesní úkony. Případná další obdobná trestná činnost výše uvedených obviněných šesti mužů a jedné ženy případně i dalších osob je ve stádiu intenzivního vyšetřování. V současné chvíli se dvě osoby nacházejí ve vazbě ostravské vazební věznice a pět osob je trestně stíháno na svobodě.

Zdroj: Policie ČR