KRNOV | „Měl jsem vizi mladého, svalnatého obra, nahého, ukazujícího pouze svaly a zdravou sílu. Ovlivněna touto idejí, měla stavba překypovat silou, solidně provedená, bez obkladu a ornamentálních příkras.“ Tak popsal architekt Leopold Bauer svou představu tělocvičny, kterou se rozhodl vyprojektovat v roce 1932 pro své rodné město. To na sportovní stavbu vyhlásilo soutěž a Bauer získal první místo.
Projekt, který byl hojně publikován a jehož model se objevil na olympijské výstavě v Berlíně roku 1936, sice následně musel několikrát přepracovat a své představy uvést do souladu s nízkým rozpočtem, ale i tak hala patří ke chloubám Krnova.
Vrátit památkově chráněné stavbě původní lesk chce nyní město Krnov, které chystá její kompletní rekonstrukci. Že to nebude snadné, se ukázalo už v loňském roce, kdy se nepodařilo najít projektanta, jenž by se ujal projektové přípravy. Na dvě výzvy k podání nabídek tehdy reagoval jen jeden zájemce a jeho nabídka byla nad finanční možnosti města, které byly omezeny jedním milionem korun. Letos byla v městském rozpočtu tato částka navýšena o 250 tisíc korun a odbor veřejných zakázek přímo oslovil osm architektonických kanceláří, které mají s podobnými stavbami zkušenosti.
„Na naši výzvu zareagovalo šest kanceláří, jejichž cenové nabídky se pohybují od 870 tisíc po 2,6 milionu korun. Pokud vítěze, o němž rozhodne nejnižší cenová nabídka a také body za splnění vybraných kritérií, schválí rada města a dojde k podpisu smlouvy, projekt by mohl být hotový do konce května příštího roku,“ uvedla vedoucí odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.
Kompaktně dochovaná modernistická železobetonová sportovní hala obdélného půdorysu s venkovními terasami, krytá sedlovou střechou s vikýři, s prvky konstruktivismu a Heimatbaustilu byla postavena v letech 1932–1933. Stavba zaujme motivy inspirovanými tvarem lodi, jimiž jsou trubková zábradlí, otevřená schodiště a malá okénka v zaoblené zdi.
Přízemí zaujímá malý sál se zázemím, v patře se nachází velký sál. Objekt je jedinečný v tom, že převážná většina prvků a konstrukčních detailů se zachovala v původní podobě. Ať už se jedná o dřevěné prosklené příčky, kovové boční schodiště, podlahy z litého teraca včetně soklíku, mechanismus balkónu ve střeše nebo unikátní krov, jehož základ tvoří železobetonová konstrukce kombinovaná s klasickými dřevěnými prvky. Autenticitu umocňuje i zabudované původní tělocvičné nářadí – kruhy nebo šplhadla.
Zdroj: MěÚ Krnov