KRNOV | Stovky lidí z celého regionu si nenechaly ujít preventivní akci Krnovské nemocnice nazvanou Den zdraví. Ta se uskutečnila ve čtvrtek 11. dubna v prostorách centrálního urgentního příjmu nemocnice.

Foto: SZZ Krnov

„Akci jsme pořádali tradičně ve spolupráci se Střední pedagogickou školou a Střední zdravotnickou školou Krnov a sdružením ONKO NIKÉ. Stejně jako v minulých letech si událost nenechali ujít lidé všech generací (děti ze školek, školních družin, lidé v produktivním věku i senioři),“ řekla náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči SZZ Krnov Šárka Tavandzi.

Zejména starší lidé měli zájem o změření krevního tlaku, pulsu, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. „U mladších návštěvníků byl větší zájem o orientační určení krevní skupiny. Největší zájem byl samozřejmě o vyšetření podezřelých znamének, která lidem kontrolovala osobně paní primářka Pallová,“ pokračovala náměstkyně Šárka Tavandzi. Dospělí využívali informací nutričních sester, kdy s nimi většina konzultovala svoji nadváhu. „Několika pacientům byla doporučena konzultace nadváhy s primářem chirurgie Bronislavem Sedláčkem. Ten se poslední dva roky specializuje na bariatrické operace obézních lidí, kdy jim chirurgicky zmenší objem žaludku, což vede k rapidnímu poklesu hmotnosti u pacientů,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Pro nejmenší byla připravena zdravověda, hygiena rukou. Studentky zdravotní školy si přinesly edukační pomůcky z dotačního projektu Modernizace výuky ve zdravotnických oborech. „Je to tady super. Byli jsme tady s družinou už minulý rok a první pomoc jsem už skoro zapomněla,“ konstatovala Nikola, žákyně třetí třídy jedné z krnovských základních škol. Nejen malí, ale i dospělí si mohli na figurínách pod dohledem odborníků vyzkoušet první pomoc v praxi. „Do nemocnice jsem doprovodila sestru a než přišla na řadu, tak jsem si resuscitaci vyzkoušela. Je to pořádná fuška stlačovat hrudník šest centimetrů hluboko a v takovém tempu. Na druhou stranu tím člověk může zachránit život a je dobré si to v praxi vyzkoušet,“ okomentovala svůj zážitek paní Hana Štěpánová.

Nejen ženy, ale také muži se nechali přemluvit a vyzkoušeli si na figuríně samovyšetření prsu. V obležení byli odborníci z nemocniční lékárny, kteří zájemcům prováděli diagnostiku klenby chodidla pomocí plantogramu. „Zájemci se postavili na speciální desku pouze v ponožkách. Přibližně po minutě se na desce zobrazil otisk chodidla, dle kterého jsme orientačně diagnostikovali, zda je podélná či příčná klenba spadlá. V takových případech jsme pacientům poradili, co by měli dělat. Část z nich jsme odeslali do naší ortopedické ambulance, aby se předešlo dalším zdravotním komplikacím, které může špatná klenba způsobit. Pro veřejnost jsme měli připraveno také několik druhů očních kapek, které jsou vhodné k léčbě takzvaného suchého oka. Pacienti si mohli odnést vzorky těchto kapek domů a zjistit, které jim nejlépe vyhovují,“ prozradila vedoucí úseku nemocniční lékárny pro veřejnost Markéta Zavadilová.

V rámci celodenního programu se představili v nemocnici také pracovníci Slezské diakonie. Ti přímo na Dni zdraví hledali dobrovolníky, kteří chodí ve volném čase za opuštěnými či starými pacienty do nemocnice a dělají jim společnost.
Velká část návštěvníků zavítala v rámci Dne zdraví do nové přístavby hlavní budovy, aby si prohlédla novou magnetickou rezonanci za 32 milionů korun, která byla slavnostně uvedena do provozu začátkem dubna. „Mám radost z toho, že na naši tradiční preventivně-edukační akci nazvanou Den zdraví, přišlo opět více lidí než v minulém roce. Jako lékař vím, že právě dobrou prevencí lze předejít mnoha nemocem,“ sdělil ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Zdroj: SZZ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.