MSK | Novinku v oblasti prevence pro děti od 3 let s názvem „Na policejní služebně“ představilo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje koncem dubna letošního roku. Hra navazuje na dětem již známé „Policejní pohádky“ a také didaktickou hru „Učíme se s Honzíkem aneb Policejní pohádky hrou“.

Foto: Policie ČR

Policisté oddělení tisku a prevence v Opavě představili hru dětem třetí až páté třídy Základní školy ve Služovicích. Ve chvíli, kdy školáci spatřili hru a dozvěděli se, že se jedná o takzvanou „vylamovačku“, která obsahuje například policejní vozidla či vrtulník, natahovali ruce a už chtěli vše skládat sami. Policisty překvapili svou zručností, na sestavení celé hry nepotřebovali ani návod. Společnými silami měli všechny postavičky se služebnou a vozovým parkem během chvilky složeny.

Krabicový obal hry slouží jako policejní služebna se 6 místnostmi. Děti určovaly, k čemu je která místnost určena. Všechny tyto policejní objekty dokázaly lehce rozlišit, jen si spletly policejní celu s věznicí. Rozdíl mezi nimi jim policisté vysvětlili a dále se dozvěděly další podrobnosti z každodenní práce policistů. Každý z nich si následně vybral nějakou postavu policisty a tipoval, co který policista dělá za práci.

Součástí hry jsou také makety různých dopravních značek, dopravní situace, park i hřiště. Dopravní značky si policisté s žáky prošli a osvětlili jim přiložené dopravní situace. U znázorněné dopravní nehody si mnozí školáci pletli svislou dopravní značku jednosměrný provoz s přikázaným směrem jízdy přímo. Vznikl tak spor, který řidič vozidla je viníkem dopravní nehody. Nakonec tedy pod odborným vedením policejních preventistů rozhodli správně.

Hra se dětem velice líbila, zejména její vozový park a různé postavy policistů. Nakonec si každý z nich odnesl vlastní otisk ruky, omalovánku s pexesem a obrázky policistů. Při odchodu z interaktivní besedy na sebe chlapci pokřikovali: „já jsem krimitechnik, a já zásahovka“.

Novinka z oblasti policejní prevence je distribuována zájemcům z řad pedagogického sboru do mateřských i základních škol Moravskoslezského kraje. V případě zájmu lze kontaktovat policisty oddělení tisku a prevence v Opavě (kontakty naleznou zájemci na webových stránkách www.policie.cz). Distribuce bude probíhat do vyčerpání zásob.

Zdroj: Policie ČR