ČR | Opět je zde čas předvánočních nákupů a velkého shonu. Lidé jsou uspěchaní více než kdy jindy, ženy myslí na to, aby vše do vánoc stihly. Uklidit a hlavně nakoupit ty správné vánoční dárky pro všechny nejbližší. S vánoční atmosférou bohužel nesouvisí jen ty pozitivní a příjemné chvilky. Předvánoční čas je také časem zvýšeného počtu kapesních krádeží

Foto: ilustrační Pixabay

.

Kapsáři v tomto předvánočním shonu využívají více než kdy jindy nepozornosti nakupujících. Většina okradených pak až u pokladny nebo doma zjistí, že kabelka, peněženka, mobilní telefon, platební karta apod. jsou pryč. Zloději v mnoha případech pracují ve skupinkách nebo dvojicích a lup si mezi sebou šikovně a nepozorovaně předají a je velmi obtížné jim pak krádež dokázat. Ten kdo kradl sice je dostižen, ale lup u něj velmi často nalezen není. Ten již jeho komplic nepozorovaně vynesl a zmizel.

Policisté proto občany znovu a naléhavě upozorňují, aby právě v těchto dnech věnovaly velkou pozornost svým kabelkám, taškám, peněženkám a dalším osobním věcem, které nosí při sobě. Stačí jen chvilka nepozornosti a vánoční nákup se stane smutnou vzpomínkou. Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, např. nákupní centra, hromadné dopravní prostředky, sportovní a kulturní akce. Využívají nepozornosti lidí a nedbalého zacházení majetkem a osobními doklady.

 

Samotná krádež bývá blesková, předem pečlivě nacvičená akce. Kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech či peněžence dozví často až mnohem později a na zcela jiném místě, než ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá obvykle ani potuchy. Jak se tedy chovat, abyste se nestali obětí kapesních zlodějů?

Peníze, doklady, platební karty

– Muži vše důležité noste v náprsních, popř. uzavíratelných kapsách, nikoli v zadních kapsách kalhot.
– Ženy, nenechávejte peněženku a jiné cennosti navrchu tašek či kabelek.
– Nenoste své osobní doklady v peněžence.
– Nemějte při sobě větší finanční hotovost, využívejte možnosti bezhotovostního platebního styku.
– Čtyřmístné identifikační číslo platební karty (PIN) mějte zásadně odděleně od samotné karty.
– V případě krádeže platební karty okamžitě volejte pobočku banky, krádež oznamte a kartu zablokujte.

Zavazadla

– Svá zavazadla nikdy nespouštějte z dohledu.
– Tašky či batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti nenoste na zádech, kam nevidíte.
– Ženy, noste kabelku pokud možno u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla.
– Uložíte-li zavazadlo v obchodě do nákupního koše, mějte je stále na očích.
– Nenechávejte v restauracích svá zavazadla a oblečení bez kontroly, ani jdete-li k baru či toaletu.
Skrytá nebezpečí nákupních zón!!!
– Před odchodem do prodejny při ukládání věcí a zavazadel do úložného prostoru vozidla věnujte pozornost svému okolí na parkovišti. Zloděj si často vyhlédne svou oběť již při příjezdu. Nikdy nenechávejte ve vozidle na viditelném místě cenné věci.

Nevíte, kdo se zrovna dívá!

– Při ukládání zakoupeného zboží z nákupního vozíku do zavazadlového prostoru
Vozidla, byť na okamžik nenechávejte bez dozoru svoji kabelku, aktovku, peněženku a různé cenné věci. Věci volně položené na sedadlech či na střeše automobilu jsou pak pro zloděje snadnou kořistí.

Bezpečný nákup

– Při nákupu v prodejnách nenechávejte bez dozoru svoji kabelku volně položenou v nákupním vozíku.
– Dávejte pozor ve frontách a tlačenicích mezi zákazníky. Tohoto okamžiku využívají pohotoví kapsáři. Snadno z Vaší kapsy odcizí peněženku či jiné
cenné věci.
– Při bezhotovostní platbě v obchodech dbejte zvýšené pozornosti při zadávání PIN, aby nedošlo k následnému zneužití Vaší platební karty.
Nespouštějte ji po celou dobu transakce z dohledu a zkontrolujte si, zda Vám byla v pořádku vrácena.

Zdroj: Policie ČR