MSK | Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák svolal pracovní jednání, jehož výsledkem bude efektivnější koordinace intenzivní péče o pacienty s covidem v regionu. Kraj tak chce zabránit zahlcenosti a ochromení zdravotní péče, která by mohla nastat v souvislosti se zvyšujícím se počtem nakažených koronavirem.

Foto: MSK

Kromě zástupců všech nemocnic nacházejících se na území kraje se jednání zúčastnili také ředitel moravskoslezských záchranářů Roman Gřegoř a ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Nechyběl ani ministrem zdravotnictví pověřený koordinátor pro intenzivní péči v Moravskoslezském kraji Peter Sklienka.

„Epidemiologická situace v našem kraji i zbytku republiky se výrazně zhoršila. Minulý týden bylo v regionu hospitalizováno 17 covid pacientů, nyní je jich už 27. Podle současných trendů je předpoklad dalšího významného nárůstu počtu pacientů s Covid19, kteří budou vyžadovat nemocniční léčbu. Nechceme malovat čerta na zeď, ani nic přivolávat. Doufáme v co nejlepší výsledky, ale musíme být připraveni i na ty nejhorší. Jen tak můžeme předejít kolapsu nemocniční péče,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že stabilitu zdravotní péče v regionu může zajistit fungující spolupráce mezi všemi nemocnicemi na území kraje bez ohledu na zřizovatele.

„Je třeba všechny lůžkové kapacity v regionu spojit a vytvořit společný sdílený prostor. Je to nejlepší způsob, jak rozprostřít síly a předejít tomu, že by některé nemocnice kvůli přetíženosti zkolabovaly. Každá nemocnice by měla být připravena přijímat covidové pacienty. V každé z nich by měla fungovat jakási NEMOCNICE V NEMOCNICI tak, aby potřebnou péči dostali také covidoví pacienti a přitom nehrozilo šíření nákazy. Zároveň musí být i dál kvalitně postaráno i o ty, kteří se léčí s jinou diagnózou,“ řekl koordinátor pro intenzivní péči v Moravskoslezském kraji Peter Sklienka.

Účastníci jednání se také dohodli na propracovanější výměně a sdílení potřebných dat-informace o lůžkových kapacitách, o využití intenzivních lůžek a plicních ventilátorů a zařízení ECMO, kapacitách laboratoří a odběrových míst a dalších. Tyto přesné a úplné údaje pomohou nasměrovat pacienta do zdravotnického zařízení umožňující co nejefektivnější léčbu.

V aktuální situaci nemají kraje kompetenci cokoliv nemocničním zařízením přikazovat. „Managementům všech nemocnic v kraji zašlu společně s krajským koordinátorem pro intenzivní péči dopis, ve kterém požádáme, aby naše doporučení přijali za své a přispěli tak k systematickému řešení náročné situace, ve které se všichni nacházíme,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.

Zdroj: MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.