OPAVA | Transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě, které se nachází na Olomoucké ulici v Opavě, se potýká s nedostatkem krevních zásob. „Troufnu si říci, že nyní krev neschází jen u nás, ale prakticky v celé republice.

Foto: Slezská nemocnice v Opavě

Pro všechna zařízení transfuzní služby bývalo léto spojeno s obtížným sháněním dárců krve, jelikož většina stálých dárců odjíždí na dovolenou, či zaskakuje za kolegy a nemohou se uvolnit z práce. Letošní rok je ale daleko náročnější, protože nejsou na rozdíl od minulých let operační prázdniny, aby se stihly operace, které byly odloženy v období pandemie COVID-19. Navíc nám v posledních týdnech přibyla řada vážně nemocných pacientů s potřebou transfuzí krve. Naše transfuzní oddělení zásobuje krví i nemocnici v Krnově,” uvedl primář Hematologicko-transfuzního oddělení SN v Opavě MUDr. Lukáš Stejskal.

Špatnou situaci zhoršují nově nastavené limity. “Jeden měsíc nesmí krev darovat člověk, který byl v zahraničí. Jeden měsíc nesmí darovat krev člověk, který měl klíště. A samozřejmě nesmí darovat krev ti, kteří byli v kontaktu s osobou COVID-19 pozitivní, případně mají podezření, že s novým virem přišli do styku,” pokračoval primář Stejskal.

Nemocnice počítá s tím, že by se situace mohla zlepšit na podzim. “Následující týdny budou velice náročné. Proto prosíme všechny zdravé, mladé lidi, kteří nejsou lhostejní a chtějí pomoci při záchraně života, aby se podívali na naše webové, případně facebookové stránky, zda splní všechny podmínky pro darování krve a pak nás kontaktovali a domluvili si odběr, ideálně prostřednictvím naší bezplatné telefonní linky 800 800 127. Všem předem moc děkujeme za ochotu pomoci druhým,” dodal Lukáš Stejskal z Transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Zdroj: Slezská nemocnice v Opavě

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.