BRUNTÁL | Akce se konala k příležitosti Světového dne dárců krve, který připadne na neděli 14. června. „Naši dárci jsou neocenitelní a nenahraditelní. Děláme všechno proto, abychom jim alespoň částečně mohli poděkovat. Jsme moc rádi, že máme velkou dárcovskou základnu, která nám neklesá.

Foto: MěÚ Bruntál

Chceme jim, společně s našimi partnery, tímto vzdát hold a úctu za jejich pomoc a to nejen během Mezinárodního dne dárců krve, ale i při dalších akcích, které připravujeme po celý rok,“ říká Václav Kokeš, předseda představenstva Transfúzní služby AGEL.

Bez dárců krve by nebylo možné efektivně léčit. Transfúzní přípravky a krevní deriváty zachraňují lidské životy. Krev je potřeba po těžkých úrazech, při operacích, u poporodních komplikací, při dialýze u poruch ledvin, při léčbě popálenin a v mnoha dalších případech. Krev je nenahraditelná.

Transfúzní stanice stále hledá nové dárce. Darovat krev může každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve zahrnuje také lékařské vyšetření, možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

Zdroj: MěÚ Bruntál