KRNOV | V koncertní síni sv. Ducha v Krnově v sobotu 26. května 2018 se konala benefiční akce nazvaná DAK dražba, na které se zpívalo, hrálo a dražilo pro dobrou věc. Cílem bylo podpořit sedmiletého Vojtu nemocného mukopolysacharidózou, což se povedlo, protože se vybralo 126 tisíc 350 korun.


Foto: DAK. Dejte, kolik snesete

Vzácné metabolické onemocnění, kterým chlapec trpí, způsobuje pozvolnou proměnu organismu způsobenou tím, jak se škodlivé látky kvůli chybějícímu enzymu ukládají v jednotlivých orgánech. Proto vyžaduje postupem času ze strany rodiny čím dál tím náročnější péči, na níž příspěvky od pojišťoven nestačí. Právě na to chtěly upozornit organizátorky celé akce Dorota Smělíková, Adéla Hazuchová a Klára Sedláčková. Jejich první nápad byl takový, že uspořádají dražbu obrazů z kolekce ZOO ve vesmíru namalovaných Klárou, a aby bylo vše pojato ve společenském duchu, zazpívá k tomu Dorota. Svůj projekt pojmenovaly DAK. Dejte, kolik snesete a nakonec k němu přidaly i dobročinný golfový turnaj, sbírku přes Darujme.cz a další aktivity.

Na dobročinnou dražbu si pozvaly do role licitátora divadelníka Adama Růžičku. Klavírního doprovodu Doroty se zhostila Šárka Richterová, o vystoupení dále poprosily ještě krnovský pěvecký sbor Altán a současného nejlepšího českého klavíristu Iva Kahánka. „Největšími hvězdami byli stejně ti, kteří přišli a podpořili s námi dobrou věc. Moc jim za to děkujeme,“ komentuje akci Adéla Hazuchová. Tři mladé ženy z Krnova – operní pěvkyně, doktorandka a dětská lékařka – chtějí v dobročinných aktivitách pokračovat. Ve spolupráci se sociálně-terapeutickou dílnou Sagapo v Bruntále už připravují speciální dobročinnou textilní kolekci.