VRBNO POD PRADĚDEM | Je nejspíš největším rekordmanem a cestovatelem, který kdy zavítal do vrbenské Střechy na besedu. Přijede ve čtvrtek 27. dubna v 16 hodin.

Foto: Facebook – Kolem světa

Mořeplavec Richard Konkolski se stal se legendou. Stejně jako jeho loď Niké. Vznikl o něm jeden z dílů dokumentárního seriálu České televize o významných Češích: GEN – Galerie elity národa. Je tedy také první osobností z GENu, která přijede přednášet do Vrbna.

Byl prvním Čechoslovákem, který obeplul svět sám a prvním, který takhle zdolal zeměkouli třikrát. Osobnost, která na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let svým příkladem inspirovala ostatní. Stal se vzorem pro generace českých jachtařů. Mořeplavec Richard Konkolski zavítá do Vrbna pod Pradědem ve čtvrtek 27. dubna. Beseda s ním začíná v 16 hodin ve středisku Střecha.

Na svém kontě má několik světových rekordů, které se týkají rychlosti a délky plavby. On, suchozemec, rodák ze země bez moře, v mnohém strčil do kapsy jachtaře z přímořských zemí. Letos v červenci oslaví osmdesátku. Za své sportovní počiny získal řadu ocenění.

V mládí ze sportů u něj zvítězila jachtařina, účastnil se řady jachtařských závodů, ale tuzemské vody mu brzy začaly být malé, zatoužil po moři. Do vínku dostal zručnost, technické cítění a dovednost. Tuhle výbavu využil při stavbě lodí i při samotných plavbách, kdy si sám musel poradit s každou situací. A to nejen při drobných či větších opravách lodě, ale i při nejrůznějších pracích a brigádách na pevnině, které mu pomohly během cesty financovat náklady. Navrhl a postavil si jachtu Niké, s kterou obeplul svět a účastnil se námořních závodů. Jeho legendární plachetnice je dnes exponátem Národního technického muzea v Praze.

S Niké se v roce 1972 účastnil závodů osamělých mořeplavců OSTAR přes Atlantik z Anglie do Spojených států. Po ukončení závodu pokračoval v plavbě kolem světa. Niké byla v té době druhým nejmenším plavidlem, které tuto cestu zvládlo. Následovaly další závody a Konkolski se pustil do stavby Niké II.

Spolu se získanou slávou a oceněními ale také přišly problémy s úřady a funkcionáři, které vyvrcholily zákazem účasti v dalších námořních závodech i soukromých plavbách. I když nedostal souhlas k závodu, o který usiloval dva roky, odjel bez povolení, na základě pozvání organizátorů pro něj i jeho rodinu. Závod trval rok, mezitím doma Konkolského odsoudili na jedenáct a půl roku vězení, takže se odmítl do Československa vrátit. Rozsudek byl anulován až v roce 1999.

I s rodinou se od roku 1983 usadil v USA v přístavním město Newport a dál se věnoval jachtaření. Podařilo se mu ustanovit několik světových rekordů, jako první osamělý mořeplavec vykonal cestu kolem zeměkoule třikrát. Je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů a jak říká, má zásobu ještě na několik knih.

V roce 2013 byl Richard Konkolski oceněn medailí Za zásluhy o stát v oblasti sportu. České občanství získal zpět o rok později, vrátil se zpět do Česka, nyní mořeplavec žije opět ve svém rodném Bohumíně.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem