MSK | Čerpací odřad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zvládl v noci na pátek 29.7.2022 u požáru v národním parku České Švýcarsko další obtížný úkol. Vybudoval značnou část nového 4,3 km dlouhého dálkového vedení vody z řeky Kamenice až k Pravčické bráně. Pomáhali jim kolegové z HZS Karlovarského kraje a dobrovolní hasiči z Ústeckého kraje, koryto řeky Kamenice upravovali bagrem pro lepší sání vody příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR.

Foto: HZS MSK

Voda slouží v lokalitě Pravčické brány k dohašování ohnisek, ochlazování stráně a také jako preventivní ochrana v případě nepříznivého povětrnostního vývoje. Dosud bylo toto místo hašeno jen letecky.

Moravskoslezští hasiči se do dálkového vedení vody k Pravčické bráně zapojili velkoobjemovým čerpadlem Somati z Ostravy a poskytli tři kilometry hadic o průměru 150 mm, které také přivezli z Ostravy.

Přímo z řeky Kamenice čerpá vodu velkoobjemové čerpadlo Sigma soukromé firmy, které je spojeno širokými hadicemi (průměr 150 mm) se Somati z HZS MSK, od tohoto čerpadla vedou široké hadice i k první ze tří přenosných stříkaček, které jsou také zapojeny za sebou. Mezi nimi už vedou – až k Pravčické bráně – hadice B, tedy o průměru 75 mm.

První dva dny (středa+čtvrtek) zde čerpací odřad HZS MSK doplňoval vodu, čerpanou z řeky Kamenice, do hasičských cisteren, určených pro dohašování ohnisek. Vedle toho byl společně s dalšími pěti čerpadly Somati instalovanými za sebou (z dalších krajských hasičských sborů) a hadicemi zapojen (zhruba uprostřed) do dálkové dopravy vody do obce Mezná v délce kolem sedmi kilometrů. Tam voda končila ve velkých nádržích, odkud ji nabírali do bambi vaků hasicí vrtulníky.

V sobotu se má všech sedm příslušníků HZS MSK vystřídat za čerstvé síly opět z HZS MSK. „Už to potřebujeme, za poslední tři dny každý z nás naspal řádově jen několik hodin,“ poznamenal velitel čerpacího odřadu HZS MSK kpt. Ing. Tomáš Přinosil.

Zdroj: MSK

Foto: HZS MSK

top