MSK | Dvě desítky hasičů-lezců ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) Ostrava-Poruba se vystřídaly během tří dnů uplynulého týdne (tedy šlo o 24hodinové směny A, B, C) v náročném výcviku, spojeném se záchranou osoby shora z útrob více než dvacet metrů vysokého cementového sila v betonárně v Ostravě-Vítkovicích. Silo bylo přitom naplněno cementem zhruba do půlky. Cvičilo se za plného provozu betonárny.

Foto: HZS MSK

„Základním technickým prostředkem byla při výcviku a simulované záchraně osoby (figuríny) umně využitá lanová technika, hasiči rovněž vyzkoušeli dosah koše jejich automobilového žebříku na vrchol cementového sila, kde se po celou dobu výcviku pohybovali. Třídenní výcvik lezců HZS MSK byl umožněn na betonárně Ostrava–Vítkovice, patřící společnosti Českomoravský beton, a.s., v rámci každoročního firemního „Týdne bezpečnosti“ ,uvedl Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

 

„Vybraní příslušníci HZS Moravskoslezského kraje jsou již od roku 1990 speciálně vybavováni a školeni pro provádění záchranných prací ve výšce a nad volnou hloubkou pomocí lanové techniky. Tito hasiči-lezci jsou nasazováni v situacích, kdy je provedení záchrany nad rámec možností „běžné“ hasičské jednotky, například paraglidistů, končících svůj nepovedený let na vysokých stromech, či při záchraně jeřábníků se zdravotními komplikacemi. Jsou dislokováni v 6 lezeckých skupinách, po jedné v každém okrese Moravskoslezského kraje, připravených pomoci lidem 24 hodin denně, “informoval mluvčí závěrem.

 

Hasiči-lezci lezeckého družstva, dislokovaného na stanici HZS MSK Ostrava-Poruba (je součástí Integrovaného výjezdového centra Ostrava-Poruba), jsou navíc vybaveni a připraveni pro záchranné práce pomocí lanové techniky a vrtulníku, mají tedy specializaci leteckého záchranáře. V případě potřeby spolupracují naši letečtí záchranáři s Leteckou službou Policie České republiky a jejím vrtulníkem Bell 412 EP.

Foto: HZS MSK

 

 

 

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.