MSK | Na obnovu a rozvoj území po povodních uvolní Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu 350 milionů korun. Oznámil to hejtman Josef Bělica po dnešním jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje.
„Nejde jen o finance na odstraňování prvotních škod po povodních, ty posíláme obcím už teď. Dvaačtyřicet obcí už z krajského rozpočtu na svůj účet dostalo každá po půl milionu korun. Je nutné nejen co nejdříve odstranit škody po velké vodě, ale myslet i na další rozvoj regionu. Bude to stát spoustu úsilí a peněz,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. Dodal, že bude jednat se starosty a primátory postižených obcí a měst, také s podnikateli o tom, kam krajské prostředky nasměrovat, aby pomoc byla efektivní.
„Mapujeme také rozsah škod na majetku kraje. Největší škody jsou samozřejmě tam, kde došlo k zaplavení vodou z řek. Ale krajské příspěvkové organizace, školy, sociální zařízení, nemocnice napříč celým regionem hlásí poškození majetku i z přívalových srážek. Poškozené střechy, zatopené sklepy, sklady, kotelny… Odhadujeme, že škody se vyšplhají do stovek milionů korun. S výjimkou silnic a mostů jsme pojištění, takže počítáme s tím, že velkou část škod pokryjí pojistky,“ řekl hejtman Josef Bělica. Upřesnil, že předběžné odhady škod na silnicích a mostech, které kraj spravuje, se blíží k jedné miliardě korun.
V Ostravě stále nefunguje zaplavená ústřední čistírna odpadních vod v Přívozu. Její zprovoznění je velmi složité a vyžádá si delší čas. Krizový štáb Moravskoslezského kraje už v pondělí vyzval Vládu ČR a Ústřední krizový štáb, aby se tyto orgány začaly zabývat škodami v souvislosti s nefunkčností ústřední čističky odpadních vod v Ostravě a řešily související možné dopady na životní prostředí. Dnes krizový štáb vyzval společnost OKK Koksovny, ať neobnovuje provoz, pokud nemá vyřešeno nakládání s odpadními vodami.
„Odpověď na tuto výzvu požadujeme ještě dnes do 17 hodin, protože hrozí ekologické škody velkého rozsahu a obecné ohrožení v mezinárodním měřítku,“ sdělil hejtman Josef Bělica s tím, že vedení společnosti také krizový štáb uložil, aby mu do pondělí 30. září sdělila další důležité informace, které jsou nezbytné k vyhodnocení rizika v souvislosti s provozem OKK Koksoven. „Potřebujeme vědět, jak to je aktuálně s vypouštěním fenolčpavkových vod z provozu koksovny, jak firma řeší jejich čištění, zda hrozí nebo nehrozí situace, že by společnost rozhodla o jejich vypuštění do povrchových či podzemních vod a další,“ uzavřel hejtman Josef Bělica.
Zdroj: MSK