MSK | Sympatického kapitána Petra Mrázka vidí kolegové z odboru analytiky a kybernetické kriminality našeho krajského ředitelství denně u počítače. Analytik se po práci „hodí“ do sportovního a trénuje. Bez debat ho můžeme titulovat Ironmanem.

Pětatřicetiletý kolega slouží u policie od roku 2008, z Prahy přešel na moravskoslezskou speciální pořádkovou jednotku hned po jejím vzniku a sloužil poté i na obvodním oddělení. Vždy byl zapálený pro analytickou činnost, zadařilo se mu a již 3 roky je na oddělení kriminálních analýz spadající pod službu kriminální policie a vyšetřování. Baví ho práce, ale od dětských let i sport. Prošel fotbalem, florbalem a obecnou tělovýchovou na střední škole zaměřené na bezpečnost, kde sport hrál důležitou roli. Nevynechal kolo, přidal fitness a crossfit. Pozice policisty u speciální pořádkové jednotky byla rovněž koneckonců velmi úzce spojena s kondiční přípravou. Přišel Covid, přechod k venkovním sportovním aktivitám, a Petr Mrázek se takzvaně zažral do kola a běhu, bavilo ho i plavání. Zintenzivnil tréninky, byl připraven a účast na závodech byla jasná.

Začínal jsem triatlonovými závody, čítající plavání, jízdu na kole a běh, na kratší vzdálenosti typu sprint či olympijský. Postupně jsem přecházel na tratě delší,“ popisuje policista. „Královskou je trať ironmanská, kterou jsem si oblíbil,“ pokračuje. Závodníci v této sérii dlouhých triatlonů zvané Ironman plavou 3,86 km, jedou na kole 180,25 km a běží 42,2 km. A to za každého počasí, při extrémně nepříznivém a nebezpečném pro závodníky lze však závod odložit.

Na Ironmanech startují do sportu zapálení lidé, amatéři, jako náš kolega, ale i profesionální sportovci. Výsledky jsou dle věkových kategorií, ale jen jedny. Kpt. Mrázek se však vyrovná celosvětové elitě. Dokázal to například v srpnu v polské Gdydi na závodu světové série Ironmanu, tentokrát v poloviční délce trati (plavání 1,9 km, kolo 90 km a běh 21,1 km). „Mezi zhruba 800 závodníky jsem se umístil celkově na 49. místě, ve své kategorii 35 – 39 let jsem byl čtvrtý. Pouhých 29 sekund za bronzovou příčkou, ale co naplat,“ hodnotí svůj výkon kolega. Co je ale potřeba dodat, z českých triatlonistů byl nejlepší!!! Tímto výkonem se kvalifikoval na Mistrovství světa Ironman na poloviční trati v listopadu 2025 do Marbelle ve Španělsku.

Další úspěch nenechal na sebe dlouho čekat. Na zářijové závody v Itálii, na plné ironmanské vzdálenosti, se sjíždí pravidelně nejvíce triatlonistů, letos jich bylo 2 300. „Můj celkový čas byl 9 hodin 16 minut, mezi Čechy první a ve své věkové kategorii jsem obsadil 18. místo. Celkově jsem ze všech 2 300 závodníků obsadil 57 příčku,“ říká Petr Mrázek.

Policista startuje na závodech nejen v zahraničí, ale i v Česku. Z disciplín ho baví asi nejvíce jízda na kole, je dynamická. Nejtěžší je dle něj plavání, navíc, při závodu je ve vodě na jednom místě mnoho plavců, třeba i 300, není to holt jako v bazénu. „Tréninky se snažím skloubit s rodinou a prací. Využívám každé volno a každou možnost, do práce například jezdím na kole či běžím, důležitá je posilovna,“ konstatuje pan kapitán. Cení si vůle a odhodlání každého sportovce, v Ostravě i ve zlínském klubu triatlonistů, ve kterém je kmenově a se kterými společně trénuje. „Připravuji se na další soutěže, například již zmíněnou Marbelle, kam jsem se kvalifikoval, a rovněž na kvalifikaci na Mistrovství světa na Havaji 2026,“ uzavírá kpt. Mrázek.

My kolegovi blahopřejeme k nádherným umístěním v předešlých závodech a držíme palce do těch budoucích. Oceňujeme jeho pevnou vůli spojenou s neskutečnou dřinou a odříkáním. A děkujeme za skvělou reprezentaci Policie ČR.