MSK (FOTO) | Silný vítr, který se přehnal Českou republikou, zaměstnal i hasiče v Moravskoslezském kraji. Od půlnoci v neděli 29. října 2017 do 17 hodin řešili více než 350 událostí, dalších 100 mají ještě před sebou a jednotky k nim budou postupně přejíždět.

Foto: HZS MSK

První ze zásahů přebrali operátoři krátce před nedělní půlnocí. Až do rána bylo podobných zásahů pouze deset, v průběhu dopoledne pak začal počet volání na tísňovou linku prudce stoupat. Krajské operační a informační středisko v Ostravě rovněž kvůli velkému vytížení ostatních krajů přebíralo některé tísňové hovory ze všech částí republiky.

„Počet operátorů byl oproti standardnímu “mírovému” stavu navýšen, další dva pak byli připraveni v pohotovosti. Zásahové jednotky jsme nijak neposilovali, naše početní stavy jsou v rámci všech stanic v kraji dostatečné na dodržení plánu plošného pokrytí. Ve velkém jsme do zásahů zapojili dobrovolné jednotky, především ty s územní působností, které mohou zasahovat i mimo katastr svého zřizovatele,“ řekl zastupující mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Skladba zásahů se po celý den držela stejná – drtivá většina připadala na odstraňování padlých stromů, především z komunikací, občas z drátů elektrického vedení. V několika případech stromy poškodily zaparkovaná vozidla. V menší míře nás pak zaměstnávalo upevňování uvolněných či poničených střešních konstrukcí.

„Meteorologická výstraha platí do nedělních 19 hodin. Předpokládáme, že hasiči budou následky odstraňovat i během noci a zítřejšího dne. Nemám informaci o tom, že by byl v průběhu dne při zásazích někdo zraněn,“ uzavřel mluvčí Kozák.