OLOMOUC | Moravská vysoká škola Olomouc se již několik let snaží o nalezení ideální rovnováhy mezi teoretickým vzděláváním a praxí. Do svých sylabů proto zavedla řadu předmětů, které pomáhají studentům s přípravou na vstup na pracovní trh.
Vedle přípravy projektů společenské odpovědnosti a studentských praxí realizují studenti i případové studie. Při jejich zadávání spolupracuje MVŠO s řadou firem, které studentům dávají možnost zkoumat reálné problémy společností.
„Spolupráce s firmami je přínosná pro všechny strany. Studenti si mohou vyzkoušet koncepční práci na projektech a seznámit se s chodem vybrané společnosti. Firmy pak díky studentským pracím získávají návrhy řešení problémů z oblasti manažerských procesů nebo třeba logistiky. Naši studenti pak v těchto firmách často nastupují do zaměstnání,“ zmiňuje Marie Dohnalová, vedoucí kariérového a poradenského centra MVŠO.
Plzeňský Prazdroj je dlouhodobě mezi studenty a absolventy jedním z nejžádanějších zaměstnavatelů. Svou pozici si vydobyl i díky spolupráci s vysokými školami, kterou považuje za klíčovou. Vedle MVŠO tak od roku 2016 spolupracuje i s VŠE. Velký důraz klade český pivovarský gigant na letní stáže nebo trainee programy. Jejich cílem je především představení pracovního prostředí a firemních procesů. Díky tomu mohou studenti lépe pochopit podstatu fungování společnosti a lépe se prosadit na pracovním trhu.
Nově navázaná spolupráce mezi MVŠO a Plzeňským Prazdrojem se do výuky promítne v letním semestru akademického roku 2019/2020. „Pro začátek si spolupráci vyzkoušíme na projektu v rámci jednoho vybraného předmětu. Chceme, aby byl předmět pro studenty co nejvíce zajímavý, součástí tak bude i exkurze přímo v pivovaru. O tématu výuky bych prozatím neprozrazovala více, než že bude zaměřeno marketingovým směrem a bude se věnovat digitálním technologiím a jejich vlivu na štamgasty,“ doplnila Marie Dohnalová.
Autor: Radim Weiss, Moravská vysoká škola Olomouc, o.p.s.