OPAVA (FOTO) | Úspěšná modelka Karolína Mališová propůjčila na několik let svoji andělskou tvář k propagaci Transfuzního centra Slezské nemocnice v Opavě. Slavná žena, která má na sociálních sítích desítky tisíc fanoušků, dokonce sebrala odvahu a sama krev darovala.

Foto: Jiří Krušina

„O dárcovství krve jsem kdysi přemýšlela a přiznávám, že jsem měla strach. V posledních letech tuto myšlenku z hlavy vytěsnila práce a studium. Když mě oslovil mluvčí Slezské nemocnice – Jiří Krušina, zda bych se nechtěla stát tváří jejich transfuzního centra, souhlasila jsem,“ prozradila česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová.

Karolína souhlasila s vyhotovením plakátu a jeho rozmístěním na Opavsku pod jedinou podmínkou, a to, že sama krev nejdříve daruje. „Dělat na něco kampaň, pomáhat hledat dárce a nedarovat, mi přišlo hodně pokrytecké. Hned po odevzdání bakalářské práce jsem přišla do Transfuzního centra na Olomoucké ulici v Opavě. Od dětství nemám ráda jehly a bála jsem se, že mi nebude úplně dobře. Na recepci transfuzního centra byli všichni milí,“ popsala kráska.

Před samotným odběrem vzaly sestřičky Karolíně kontrolní vzorky krve. Z nich se dozvěděla, že je zdravá a splňuje všechny podmínky k dárcovství.

„Taky mi řekli, že mám krevní skupinu 0 negativní a moji krev může dostat úplně každý. Po chvilce v čekárně mě zavolali k lékaři, který se mnou prošel dotazník, změřil mi tlak a poté jsem mohla jít do odběrové místnosti. Kromě vpichu a vytažení jehly mě nic nebolelo. Odběr krve trval sedm minut a darovala jsem 450 mililitrů,“ řekla modelka.

Po odběru si šla stejně jako většina dárců odpočinout. Následně si prohlédla pracoviště Transfuzního centra Slezské nemocnice v Opavě a odjela domů. „Dostala jsem svačinku, stravenku, poukaz na vitamíny a taky mohu uplatnit slevu na dani z příjmu. Každý kdo daruje krev v Transfuzním centru Slezské nemocnice, které je na Olomoucké ulici, může zachránit život některého z pacientů ve Slezské či krnovské nemocnici. A je jedno, zda jde o člověka, kterého operují po nehodě, kvůli vážným zdravotním problémům, případně rodičku, která při porodu ztratila hodně krve. Dle primáře není vyloučeno, že moje krev zachrání někoho z mých známých a to je skvělý pocit,“ dodala Mališová.

Primář hematologicko-transfuzního oddělení Lukáš Stejskal je rád, že má Slezská nemocnice silného spojence v hledání nových dárců. „Slečna Karolína byla naprosto bezprostřední. Překvapila nás, svou vůlí darovat krev, i když se nám svěřila, že jí pohled na krev nikdy nedělal dobře. Odběr zvládla naprosto skvěle. Patří jí naše velké díky za ochotu propagovat dárcovství krve zejména u mladší generace a těšíme se, že ji u nás zase někdy uvidíme,“ uvedl hematologicko-transfuzního oddělení Lukáš Stejskal.

Zdroj: Jiří Krušina Tiskový mluvčí SZZ Krnov a SN v Opavě

Foto: Jiří Krušina