Ministr školství na tiskové konferenci také připomněl, že informaci o tom, že se maturity a závěrečné zkoušky uskuteční, sdělil resort veřejnosti na tiskové konferenci po jednání vlády již 14. dubna, kde se také hovořilo o tom, že bude od 11. května v rámci uvolňování preventivních opatření možná osobní účast žáků na středních školách. Resort již dříve zveřejnil harmonogram uvolňování v oblasti školství a do škol na přelomu dubna a května dodal dle plánu také hygienické standardy – manuály pro školy a školská zařízení, ale stejně tak vyhlášku a metodiku k hodnocení aktuálního pololetí. Školy mohou dále očekávat, že zítra obdrží informaci o vyhlášce a metodiku k maturitním a závěrečným zkouškám, ale stejně tak hygienická doporučení samotného konání zkoušky. „Ministerstvo při svých krocích postupovalo konzistentně a v souladu s představeným harmonogramem,“ řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga.
Co se týče maturitních zkoušek, proběhnou v aktuálním školním roce 2019/2020 v následujícím sledu:
Didaktický test (předměty matematika, francouzský či anglický jazyk) – 1. června
Didaktický test (předměty český jazyk a literatura, německý, španělský či ruský jazyk) – 2. června
Didaktický test (předmět Matematika+) – 3. června
Písemná část (sloh) v letošním roce ve společné části maturit neproběhne.
Pouze praktické zkoušky a maturitní práce včetně obhajoby se mohou konat před samotnými didaktickými testy, je však žádoucí, aby se tak nestalo okamžitě po návratu do škol. U profilových částí, včetně písemných (s výjimkou praktických zkoušek a maturitních prací), pak ministerstvo doporučuje, aby se konaly po termínu jednotné přijímací zkoušky (tj. nejdříve 9. resp. 10. června).
Co se týče jednotných přijímacích zkoušek, ty v tomto školním roce (2019/2020) proběhnou následovně:
Čtyřleté obory (včetně nástavbového studia) – 8. června
Víceletá gymnázia – 9. června
Schéma školních přijímacích zkoušek stanovilo ministerstvo vyhláškou, jejich rozpis přikládáme pod tento text.
„Ministerstvo připravilo také podpůrné materiály, ve kterých se může žák v reálném prostředí seznámit s testovacím archem včetně možnosti časomíry. Žáci budou mít k dispozici také aplikaci, kde si mohou procvičovat testy z minulých let. K dispozici budou také výuková videa,“ řekl ministr školství na tiskové konferenci. Testovací prostředí CERMAT pojmenované Přijímačky bez obav naleznete na webu prijimacky.cermat.cz, více informací o aplikaci pak najdete na webu České školní inspekce ZDE.
„Dovoluji si popřát hodně úspěchu maturantům i těm, co budou skládat závěrečné či přijímací zkoušky. Zvláštní poděkování směřuji také středním školám a pevně věřím, že to naši ředitelé a učitelé zvládnou,“ dodal na závěr ministr školství Robert Plaga.
Zdroj: MŠMT