ČR | Ve čtvrtek 23. listopadu proběhlo další pravidelné jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčiv za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví, distributorů léčiv, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse. Podle informací od držitelů licence, distributorů a Státního ústavu pro kontrolu léčiv je antibiotik pro děti a dorost, léků na horečku a kašel nebo dalších léčiv pro další období dostatek.

Foto: ilustrační – Pixabay

Do České republiky jsou průběžně zaváženy penicilinové suspenze. Přesto může docházet k lokální nedostupnosti. Situace z konce loňského roku by se neměla opakovat a díky mimořádným dodávkám ze zahraničí a intenzivním jednáním s držiteli licence i distributory očekáváme dostatečné pokrytí potřeby. Penicilinové tablety jsou nadále plošně dostupné,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

I nadále platí, že každý pacient v České republice dostane účinnou antibiotickou léčbu. Během prosince má do České republiky dorazit větší množství nejen penicilinových suspenzí, a i v dalších měsících jsou očekávány kontinuální dodávky antibiotik.