ČR | Situace na trhu se díky zvýšeným dodávkám léčiv i klesající poptávce postupně uklidňuje. Do lékáren budou příští týden distributory zaváženy napříč skupinami antibiotik nejen mimořádné dodávky, ale i ty plánované, které se daří urychlovat. Ministerstvo zdravotnictví už minulý týden uvedlo, že se podařilo zajistit mimořádnou dodávku antibiotik ze států Evropské unie.

Foto: Pixabay

Jedná se o antibiotika, která jsou registrovaná v některém jiném členském státě Evropské unie. Vláda udělila souhlas se stanovením dočasné úhrady z veřejného zdravotního pojištění, která bude platit od 1. února 2023.

„Situace na trhu se postupně uklidňuje. Spolu s náměstkem Dvořáčkem pravidelně jednáme se zástupci distributorů, výrobců léčiv i lékáren, což vede nejen k mimořádným dodávkám a urychlení těch plánovaných, ale také v dlouhodobém horizontu i posílení dodávek léků tak, abychom v budoucnu případným výpadkům mohli lépe předcházet nebo jejich dopady minimalizovat,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka, který vede pracovní skupinu k řešení nedostatku léčiv, by se situace okolo nedostatku léků měla brzy začít zlepšovat. „Podařilo se výrazně, asi o měsíc, urychlit dodávku některých léků, především antibiotik s obsahem amoxicilinu a kyseliny klavulánové. Více než sto tisíc balení z těchto plánovaných dodávek je již v Česku v distribuci a do konce týdne by měly být tyto léky v lékárnách. Situace se začíná stabilizovat,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Stabilizaci trhu očekáváme v řádu několika týdnů. Do té doby však vždy bude i v případě chybějícího antibiotika k dispozici dostatek alternativ z dané antibiotické skupiny. Ministerstvo zdravotnictví také na základě situace na trhu průběžně přistupuje k zákazu reexportu u léčiv, kde hrozí nedostatek přípravků pro české občany.

Ministerstvo zdravotnictví také připravuje legislativu, jejíž navržení vládě očekává v březnu. Kromě povinnosti mít k dispozici zásoby léčiv pokrývající aspoň dva měsíce dodávek je také navrhováno mimo jiné i razantní zvýšení trestů za neúplnou a neprůkaznou evidenci léčivých přípravků v lékárně.

Státní ústav pro kontrolu léčiv rovněž vede na svém webu seznam internetových stránek s nelegální nabídkou léčivých přípravků. Poskytovatel připojení k internetu na území České republiky má od 1. 1. 2022 povinnost zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným v seznamu.

Zdroj: MZČR