VRBNO POD PRADĚDEM | Příběh německého mistra skláře z Vrbna pod Pradědem připomenou žáci vrbenské základní školy.

Vrbenští žáci zdokumentovali osud jednoho z původních obyvatel Vrbna, po válce neodsunutého sudetského Němce, mistra v oboru sklářském, Josefa Hackenberga. Jeho příběh představí veřejnosti v pondělí 4. března od 15:30 hodin v kině Centrum Bruntál.

Půjde o jeden z osudů, zaznamenaných v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Ten si klade za cíl zaznamenat příběhy a osudy pamětníků prostřednictvím nejmladší generace. Žáci se tak seznamují s historií a dějinnými událostmi prostřednictvím neobyčejných osudů obyčejných lidí. Do bruntálského kina se lidé mohou přijít podívat, jak žáci publiku přiblíží vzpomínky deseti pamětníků z našeho regionu, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo celkem deset školských týmů z okresu Bruntál. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci osmých a devátých tříd základních škol z Rýmařova Břidličné, Horního Benešova, Vrbna pod Pradědem, Bruntálu a studenti gymnázia Bruntál a Střední pedagogické školy Krnov. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům.

Vedle osudu neodsunutého sudetského Němce Josefa Hackenberga se posluchači seznámí s příběhy lidí z dob válečných, s příběhy lidí, kteří se po válce dostali do zdejšího kraje, a to nejen z různých míst tehdejšího Československa, ale v jednom případě i z Řecka. Ožijí i jejich těžké životní zkoušky z přistěhovaleckých dob po válce, z padesátých let či z období normalizace.

Příběh mistra skláře Josefa Hackenberga zpracovali vrbenští žáci pod vedením učitelky Reginy Hackenbergové, shodou okolností samotné pamětníkovy vnučky.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem