KRNOV | Pachatelé využívají ke svému jednání veřejné internetové sítě, která jim nejčastěji slouží k oslovení možné oběti trestného činu. Podvodníci vystupují pod různými legendami, využívají nejen anonymity, ale také důvěřivosti veřejnosti.

Foto: ilustrační Pixabay

Jedním ze způsobů, jak pachatelé získávají citlivé data, je rozesílání emailů a sms zpráv, které nabádají k zadání přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví nebo platební kartě. Nejčastěji se jedná o webové stránky bankovních institucí, které jsou na první pohled k nerozeznání od oficiálních webových stránek. Vyplněním údajů do přihlašovacího okénka poté nevědomky dojde k předání citlivých údajů pachateli.

Nikdy se nenechávejte přesměrovat do internetového bankovnictví prostřednictvím odkazů ve zprávách nebo emailech (neklikejte na odkazy na internetové bankovnictví obdržené v SMS zprávách nebo emailech) Nikdy nesdělujte údaje k platební kartě.

Bankovní instituce nepožadují zadávat citlivé údaje formou emailových či sms zpráv. Další formou podvodu jsou podvodné reklamy nabízející výhodné investice nákupu akcií nebo kryptoměny. Podvodníci k reklamě zneužívají nejen jména a tváře známých osobností, ale také názvy českých společností dodavatelů energií, a to vždy s garancí mnohonásobných zisků.

Kliknutím na daný odkaz a vyplněním kontaktních údajů, je zájemce telefonicky kontaktován osobou vydávající se za osobního bankéře či jiného zaměstnance bankovní instituce. Dle uvedených instrukcí dojde k umožnění vzdáleného přístupu do počítače, notebooku, tabletu nebo mobilního telefonu a následného přihlášení do internetového bankovnictví. Tímto krokem podvodníci docílí přístupu k internetovému bankovnictví.

Nikdy nikomu neposkytujte vzdálený přístup k Vašemu počítači
Nedovolte pro vzdálenou správu počítače nainstalovat programy – AnyDesk, TeamViewer, Supremo…..
Nevěřte bezhlavě všem lákavým reklamám
Neposkytujte informace o Vašem internetovém bankovnictví
Pokud se v investicích úplně neorientujete a chcete investovat, obraťte se přímo na svého bankéře

Prodáváte zboží přes inzerát?

Podvodníci se nyní objevují i mezi kupujícími – reagují jako zájemci o inzerované zboží. Následně sdělují, že svou platbu zaslali na kurýrní službu, která zboží převezme. Zasílají prodávajícímu odkaz, který je nutno pro vyzvednutí peněz vyplnit. Podvodník tak získá veškeré informace o platební kartě a může provádět platby, samozřejmě ve svůj prospěch.

Nikdy nezadávejte své osobní údaje a údaje o platební karty včetně CVV či CVC (ověřovací kód karty) do aplikací, na které Vás zavede poslaný odkaz nakupujícího
Preferujte osobní předání, platbu na dobírku nebo bankovní převod

Legendy, pod kterými podvodníci ve virtuálním prostředí oslovují budoucí oběti, se mohou v ledasčem lišit. Jejich cíl je však stále stejný, jde jim o Vaše peníze. Proto nikdy nedovolte, abyste byli jejich obětí.

Zdroj: Policie ČR