BRUNTÁLSKO, ČR | Nejenom na Bruntálsku, ale i po celé České republice lidé pozorovali částečné zatmění Měsíce. Na obloze se objevilo v pondělí 7. srpna 2017 za soumraku.

Foto: Marcela Jelínková

Mnohé ohromilo výrazné částečné zatmění Měsíce. Tohoto astronomického úkazu byli všichni lidé nejen na Bruntálsku, ale i v celé České republice, svědky v pondělí 7. srpna 2017 zvečera za soumraku. Měsíc vycházel jen osm minut po maximální fázi zatmění, při níž byl ponořen necelými 25 procenty svého průměru v severní části zemského stínu. Při východu Měsíce tedy byl „ukousnutý“ jeho pravý dolní okraj.

Konec částečného zatmění přišlo přibližně o 50 minut později při výšce Měsíce sedmi stupňů nad obzorem. Jižní obzor v té době zdobil Saturn v souhvězdí Hadonoše a více na západ jsme například našli jasný Jupiter. Úkaz tedy probíhal nízko nad obzorem během soumraku a nabídl především fotografům mnoho příležitostí k dramatickým záběrům zatmělého Měsíce s přírodními či architektonickými objekty na obzoru.

Částečné zatmění měsíce například ve Vrbně pod Pradědem pozorovala Marcela Jelínková se svým přítelem. Měli z toho velký zážitek. „Fotili jsme to z balkonu. Byl to opravdu zážitek, když tento úkaz může člověk vidět na vlastní oči,“ komentovala mimořádnou událost Marcela Jelínková.

Podívejte se na zajímavé fotografie!

ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on InstagramZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti a šéfredaktorka zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.