BRUNTÁLSKO, ČR | Nejenom na Bruntálsku, ale i po celé České republice lidé pozorovali částečné zatmění Měsíce. Na obloze se objevilo v pondělí 7. srpna 2017 za soumraku.

Foto: Marcela Jelínková

Mnohé ohromilo výrazné částečné zatmění Měsíce. Tohoto astronomického úkazu byli všichni lidé nejen na Bruntálsku, ale i v celé České republice, svědky v pondělí 7. srpna 2017 zvečera za soumraku. Měsíc vycházel jen osm minut po maximální fázi zatmění, při níž byl ponořen necelými 25 procenty svého průměru v severní části zemského stínu. Při východu Měsíce tedy byl „ukousnutý“ jeho pravý dolní okraj.

Konec částečného zatmění přišlo přibližně o 50 minut později při výšce Měsíce sedmi stupňů nad obzorem. Jižní obzor v té době zdobil Saturn v souhvězdí Hadonoše a více na západ jsme například našli jasný Jupiter. Úkaz tedy probíhal nízko nad obzorem během soumraku a nabídl především fotografům mnoho příležitostí k dramatickým záběrům zatmělého Měsíce s přírodními či architektonickými objekty na obzoru.

Částečné zatmění měsíce například ve Vrbně pod Pradědem pozorovala Marcela Jelínková se svým přítelem. Měli z toho velký zážitek. „Fotili jsme to z balkonu. Byl to opravdu zážitek, když tento úkaz může člověk vidět na vlastní oči,“ komentovala mimořádnou událost Marcela Jelínková.

Podívejte se na zajímavé fotografie!