KRNOV | V tělocvičně základní školy na Janáčkově náměstí v současné době finišuje instalace lezecké stěny za půl milionu korun. Po dokončení lezcům nabídne třináct jistících linií a kolem šestadvaceti lezeckých cest. Využívat ji budou nejen hasiči, policisté, horolezecké oddíly nebo vodní záchranáři, ale také veřejnost.
Proč volba padla právě na ni, vysvětluje úspěšný krnovský horolezec Ivan Foltýn, který zasedl společně s dalšími odborníky v hodnotící komisi: „Stanovili jsme si kritéria, které by stěna měla splňovat, a v několika kolech posuzovali jednotlivé nabídky. Postupně odpadávaly firmy, které se nevlezly cenou, designem nebo materiálem, až nakonec z toho nejlépe vyšla právě společnost Makak climbing.“ Nosná konstrukce lezecké stěny je tvořena svařovanými či montovanými ocelovými příhradovými nosníky a opláštění z březové překližky je na ně připevněno pomocí dřevěných hranolů. Panely pak jsou opatřeny různými povrchovými úpravami pro zdrsnění povrchu.
Stěna, vysoká více než devět metrů, je opticky rozdělena na dvě části, na úsek s převisem a část pro paralelní lezení. „Podle počtu koncových řetězů by na stěně teoreticky mohlo být až třináct lezců, kteří prozatím budou mít k dispozici kolem šestadvaceti cest. Později se mohou chyty dokoupit a cest udělat víc, anebo se mohou obměnit. Pokud se stěna osvědčí, můžeme ji časem ještě rozšířit, prostor tu je,“ uvádí Vlastimil Štverák z odboru veřejných zakázek.
První lezci se na stěnu vydají v průběhu ledna. Systém, jakým způsobem bude probíhat veřejné lezení, škola ještě dolaďuje. „Zprvu jsme uvažovali, že správce tělocvičny by jen zkontroloval náležitosti a návštěvníci podepsali, že na stěnu jdou na vlastní nebezpečí, ale zjišťujeme, že to není z hlediska bezpečnosti a hlavně odpovědnosti tak jednoduché. S největší pravděpodobností veřejnosti nabídneme hodiny lezení s instruktorem za úplatu a vstup bez instruktora bude umožněn jen členům Českého horolezeckého svazu nebo těm, kteří absolvují kurz bezpečného lezení. Ten budeme ve spolupráci se zkušenými instruktory nabízet,“ říká ředitel školy Karel Handlíř.
Umělá cvičná lezecká stěna „pod střechou“ je v Krnově první vlaštovkou. Kromě krátké doby, kdy byla k dispozici venkovní cvičná skalní věž v areálu penzionu Koliba, museli zájemci o lezení dojíždět do Vrbna pod Pradědem, Opavy, Ostravy a vzdálenějších měst. „Je to další krok kupředu, co se týká pohybu dětí. Zprovoznit lezeckou stěnu v Krnově jsem chtěl už před pětadvaceti lety, obcházel jsem tehdy školy, ale nenašel ochotu k umístění a chyběly i peníze. Dnes to ve spojení ředitel školy Karel Handlíř, Petr Vlach z horolezeckého oddílu Avatar a současné vedení města, které dává více peněz do sportu než minulé, vyšlo a jsem tomu velmi rád,“ uzavírá Ivan Foltýn.
Zdroj: MěÚ Krnov