JESENÍKY | Vrtulník letecké záchranné služby Ostrava zasahoval včera, ve čtvrtek 9. února, u dvou úrazů lyžařek. V dopoledních hodinách musel stroj startovat do ski areálu Bílá v Beskydech a před sedmou večer pak do Dolní Moravice v Jeseníkách. Záchranáři přitom v obou případech spolupracovali se členy horské služby. U zraněných dospívajících dívek byla operátorům nahlášena vážná zranění a porucha vědomí.

Foto: ZZS MSK

„Na svahu v Dolní Moravici (Bruntálsko) došlo ke střetu dvou lyžařů, po němž zůstala ležet v bezvědomé patnáctiletá dívka. Utrpěla poranění mozku, dolní končetiny a hrudníku, prvotně ji ošetřovaly pozemní posádky ZZS, které však následně indikovaly zásah vrtulníku. Během zásahu záchranářů částečně nabyla vědomí, její stav však zůstával vážný,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„V Bílé došlo k pádu čtrnáctileté dívky na lyžích a dle svědků krátkodobému bezvědomí, se záchranáři již byla v kontaktu. Přivodila si poranění zad s podezřením na poranění páteře. Posádka LZS ji uložila do podtlakové matrace a podala léky,” uvedl mluvčí závěrem.

Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byly pacientky v obou případech týmem leteckých záchranářů transportovány do traumatologického centra Fakultní nemocnice v Ostravě.