KRNOV | V kině Mír se od pátku 5. dubna do neděle 7. dubna uskuteční již 14. ročník festivalu KRRR! Návštěvníkům opět nabídne kouzlo klasické projekce z největších filmových pásů, které se ještě před pár desítkami let používaly v běžné filmové distribuci.

Foto: Plakát akce

Návštěvníci z České republiky i ze zahraničí si tak budou moci vychutnat analogové archivní kopie, někdy pravda poněkud poznamenané zubem času, a zhlédnout na filmovém plátně tituly, které často u nás nebyly ani uváděny.

„V letošním roce jsme využili nabídky několika zahraničních soukromých sběratelů i světových archivů, se kterými jsme navázali spolupráci v průběhu předchozích ročníků. Již dnes můžeme prozradit, že v kinopremiéře uvedeme muzikál Král a já z roku 1956, černobílé válečné drama Po zlém z roku 1965, film Generál Custer z roku 1967 nebo hudební film Růže z roku 1979, který je volně inspirován osudem rockové zpěvačky Janis Joplin,“ představuje část programu vedoucí kina Pavel Tomešek.

Mimo tyto čtyři snímky se mohou diváci těšit i na Armageddon, Cestu kolem světa za 80 dní nebo sovětský film Fronta v týlu. K zahájení festivalu vybrali pořadatelé snímek Lord Jim (1965), který bude promítnut z nově restaurované kopie, a ze současné produkce bude uvedeno drama P. T. Andersona Nit z přízraků (2017).

Petra Manczalová, ředitelka Městského informačního a kulturního střediska Krnov, které filmovou přehlídku pořádá, k tomu dodává: „Letos si připomínáme padesát let od první 70mm projekce v Krnově a čtrnácté setkání s fanoušky tohoto specifického filmového formátu je pro nás nejlepším dárkem. O to víc nás těší, že záštitu nad letošním ročníkem převzal starosta města Tomáš Hradil, který dlouhá léta patří mezi příznivce a pravidelné návštěvníky našeho kina.“

Ceny akreditace zůstávají stejné, jako v loňském roce. Za třídenní program zaplatí návštěvníci 1 100 Kč, za dvoudenní akreditaci 850 Kč. Studentům a členům Filmového klubu pořadatelé nabízí slevu 20 procent. Vstupenky na jednotlivá představení lze zakoupit před projekcemi v pokladně kina.

Součástí přehlídky budou odborné úvody a přednášky evropských specialistů, kteří oceňují zachované technické vybavení a připomínají, že krnovský Mír patří v rámci Evropy mezi několik málo kin, umožňujících projekci takzvaného královského filmového formátu, tedy filmového pásu o šířce 70 mm.

Zdroj: MěÚ Krnov